Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Kirjoittaja

Aihe: Edellinen Ankkaostoksesi? Entäpäs tulevat?

(429 viestiä)
Anonymous
Lainaus käyttäjältä: Ankka313Eli aa.fissä ei ole enää voimassa se " osta mitä vain, postikulut 3,90e" ??? Jos näin on, niin taitaa itseltä jäädä tilaaminen väliin... Muuten olisin sieltä aikonut tilata ainakin rokkikukot ja pidot ankkalinnassa sekä ehkä yhden iines-lehden..
Ei ole ei. Mutta kyllähän ne hinnat on halpoi vaikka postituskulut tulee päälle. Ainakin alennus tuotteet.

Ja nytten lopetetaan Off-topicaaminen täällä.
Anonymous
Taidan minä viimeksi tänne vastannut mutta kuitenkin
Nytten ostetut.

Dragonlords (2p) lähti antikvariaatista hintaan 5€. Kyseessä oli Near Mint kuntonen lukematon kappale.
Aku Ankan Taskukirja Haluatko Triljonääriksi (362). Tuon ostin S-marketista normi hintaan eli 4€50 snt.

Tulevat
Sammon salaisuus on ehdoton listalla kuten myös Ankkojen Maailmanhistoria 2.
Barksi
Lainaus käyttäjältä: DJ RelaAnkkojen Maailmanhistoria 2.
Sain tuon juuri postista, vaikuttaa varsin kelvolliselta.
akkaridekkari
Viime kuukausina en ole ostellut juuri muuta ankkakirjallisuutta kuin taskareita, mutta olen tässä jo pitemmän aikaa odotellut Mouse M.D. -sarjan suomentamista kuin kuuta nousevaa. Tänään sitten viimein pääsin hankkimaan Ärrältä uusimman teemataskarin Sohvaperunan, jossa kyseinen sarja on. Kyseessähän on mahtavan House -sarjan parodia, ja innolla olen odottanut, miten sarja onnistuu täyttämään esikuvansa jalanjäljet. Sinänsä kylläkin ostin jo vuosi takaperin kyseisen sarjan sisältävät Topolinot, mutta koska italiankielentaitoni ovat suhteellisen olemattomat, en saanut tarinoista tätä aiemmin paljoa irti. No, mutta nyt on Mouse ahmittu suomenkielisenäkin, ja ihan hyvä fiilis siitä jäi. En lähtisi ylistämään sarjaa, mutta päällisin puolin se kuitenkin ylitti odotukseni, sillä tv-sarjan hersyvän ilkeää mustaa huumoria ja päähenkilön itsekkyyttä on jokseenkin vaikea siirtää kaikenikäisille suunnattuun sarjakuvaan. Sarjaan on keksitty ihan hyvä juoni, ja huumori tosiaan on paikoin housemaista ja hauskaa. Sitä myös oli sopivasti. Keskivertoa parempi ankkasarja, ehdottomasti.
Muutenkin Sohvaperuna vaikuttaa ihan kelpo teemataskarilta vaikka muutama tarina onkin vielä lukematta.

Uusin taskari, Haluatko triljonääriksi, vaikuttaa huomattavasti kehnommalta ostokselta, vaikka siihen mahtuikin pari kivaa sarjaa. Cavazzanon, Scarpan ja Fecchin kynänjälkiä on toki miellyttävä katsella, mutta suurimman osan sarjoista juonet ontuivat ja pahasti.
Karhukoplaa päähenkilöinä käsittelevät lyhikset ovat lähes poikkeuksetta huonoja, eikä tarina "Ryövätty ryöstösaalis" tehnyt poikkeusta.
Samoin Touhon ja Riitan yhteissarja oli huono tekele, vaikka sinänsä Touhon ihastuminen oli jokseenkin harvinaista luettavaa. Touho oli kyllä äärimmäisen huvittavan näköinen asuineen ja kampauksineen, ja vaikken tiedä kylläkään oliko se tarkoituksellista, niin siitä kyllä plussaa. Mutta huumori epäonnistui kyllä täydellisesti.
En tiedä, olenko mielipiteeni kanssa yksin, mutta myös monet uudet Taikaviitta -tarinat tuppaavat olemaan samaa toistavia yritelmiä. Aivan onnettomia ne eivät ole, muta miksi aina sama juoni: Taikaviitalla on paha vastustaja, sitten Pelle keksii vekottimen jolla voro saadaan kiinni, ja tämän jälkeen Taikis selvittää keissin ja loppuhuipennukseksi huono vitsi? Camoon, keksikää jotain uutta!
Keskivertotaskari kuitenkin, ei täysi pohjanoteeraus.

Jaa että tulevia ostoksia...? Se on kyllä hyvinkin epäselvää vielä itsellenikin, mutta eiköhän kaupasta ainakin mukaan tartu tuo Kultaa ja kunniaa -taskari maaliskuussa. Ja kenties myös Taskarin Parhaat -sarjan toinen osa.

Jaahas, tästä viestistä tulikin samalla myös jonkintyyppinen arvostelu, mutta eipä tuo haitanne.
Aku Vankka
Tjoo, viimeksi on siis tullut ostettua kaksi uusinta taskaria, sekä tuo Taskarin parhaat -sarjan ensimmäinen osa. Kaikki näistä vaikuttivat kohtalaisen hyviltä, vaikkeivät nämä vuoden kaksi ensimmäistä taskaria kovin huipputasoa olekaan.

Seuraavaksi tarkoituksena olisi hommata tuo maaliskuun juhlataskari, sekä Ankkojen maailmanhistoria 2. Myös maaliskuun Roope-sedän voisi sitten sen ilmestyessä käydä ostamassa, kun sekin kerran juhlistaa Taskarin 40-vuotisjuhlaa.
Ankka313
Tänään ostin uusimman taskarin (362), muoveja taskareille 100kpl, muoveja lehdille 100kpl, yhden Jugoslavialaisen lehden, sekä yhden ruotsalaisen Pelle Pelottoman mietintämyssyn (Oppfinnar-Jockes kluriga magasin)
Ankka313
Meikäläinen tänne näköjään viimeksi vastannut, mutta vastaanpa taas, kun nyt viime aikoina on tullut ostettua aikas paljon kamaa.

Eli edelliset ostokseni:

-Taskarin teema 22 Sohvaperuna
-Aikakone 11 Tulevaisuuden ankka
-Iines pokkari 4 Uutisnälkä
-Aku Ankan Juhlakirja
-Taskarin Juhlakirja
-Ankkojen maailmanhistoria 2
-Perunateatteri (karuselli -albumisarjasta..)
-Roope-sedän aarrearkku (avaamaton boksi)
-Aku Ankka lehti nro 8/1984 (mukana taskukino liite)
-Iines 5/08 + liite (alkuperäisessä muovissa)
-Taskarit 177,186,201,255 ja teemanro 4 + liitteet (alkuperäisissä muoveissaan)
-Kuukauden sarjisekstra nro 19
-Ekstran kovakantinen 15-20
-Parhaat sarjat kovakantiset 31 ja 47
-Mikin suuret seikkailut jättikirja

Kaipa jotakin muutakin vielä saattoi olla, mutta tuossa nyt viimeisimmät mitä muistui mieleen ;D

Tulevat hankinnat:

-Taskari 363
-Ropsu 367
-Auringon poika
-Ankkalinnan Toivomuskaivo
-Ankkalinnan Joulupukki
Vince Ankka
Edellistä on yhtäkkiä muista, mutta tulevat ovat Ankantekijät 8 ja joitakin Taskareita.

Olis kyl hienoa saada lisää ankkaluettavaa, ollut vähän hiljaista.
Roope fani10
No tänään tuli ostettua teemataskari 22:sen,mutta tulevista en tiedä....Ehkäpä uusin taskari tai uusin minitaskari. :D
SuperÄijä
Viimeaikojen ostokseni:

-Taikaviita 2000 lehti (Kalmasilmä) 1,5e
-AATK 95 1e
-AATK 102 1e
-AATK 35 1,5e
-AATK 50 2e
-Teema 13 2e
-Teema 8 2e
-Wanhat sarjat liite AA 44/96 0,20e
-Kalevala-Ankka liite AA 8/99 0,20e
-RS 105 0,50e
-RS 106 0,50e
-RS 107 0,50e
-AA 1B 1956 "Kaunotar ja Kulkuri" 5e
Mattiii
Tänään kävinkin pitkästä aikaa ihan divarireissulla, kun kerran oli autokin käytössä. Mukaan tarttui oikein hyviä tuotteita, jotka myös samalla kokoelmasta uupuivat aikaisemmin. Esimerkiksi ensimmäisenä silmiini divarissa pisti Näköispatsaan kovakantinen taskari, tätä ennen en ole koskaan nähnyt tai pitänyt käsissä ainuttakaan kovakantista taskaria. Hinta oli 5€ ja mukaanhan se piti ottaa, vaikka en tiedä, onko tuo hinta kovakantiselle taskarille mikään ihmeellinen. Muita ostoksia olivat Juhlasarjat 3 (15€) sekä taskari 280 (2€).
Frodo
Nyt kun oli synttärit sain lahjaksi taskarin Merkkimies, Taskarin Parhaat -sarjan kakkososan sekä Näkkärit 1968.
Eilen ostin taasen itse taskarin Tuplanolla ja Syvyyden saalistajat.
Ankkarock
Tuli käytyä kirpparilla ja mukaan tarttui 23 akkaria, 1 ropsu (200:s numero), ja Pelle Pelottoman mietintämyssy. Näihin ostoksiin meni 6 e 5 snt.
Eilen myös tuli postiin tilaamani taskarit 192, ja 222, sekä ropsu (nro. 268? eh). Näihin meni yht. 6 e myös, sis. pk:t.
Uusin taskari pitää ainakin ostaa, ja tän tai ensi viikon aikana olisi suunnitelmat käydä vaihtamassa pari uusintapainosta alkuperäisiin divarissa ;D
Ankkarock
Taidanpi olla edellinen tänne postannut, mutta kävin tossa äsken "shoppailemassa" ja mukaan tarttu:
AATK 273
AATK 165
AATK 186
AATK 217
AATK 214
Rs 1/1979
Rs 8/02

Yhteensä meni 10 e
Somebody
Kuluvan kuukauden aikana on tullut hankittua taskarit Akun lokoisa loma, Ankallisssankari, Taidepaukku, Viimeinen pisara, Epäilyksen varjo sekä uutukainen Ankkurit ylös.
Pitänee säästää rahaa ensi kuussa.
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29