Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4 5
Kirjoittaja

Aihe: Giorgio Cavazzano

(68 viestiä)
Kääk13
Kyllä se Cavazzanmo oli (ja on edelleen). Monien piirtäjien jäljessä voi nähdä tiettyä Cavazzanomaisuutta.
Esim. Marco Cervasion tarinoissa lähes tulkoon jokaisesta löytyy jonkun hahmojn asento joka on kopioitu Giorgion alkuperäis piirroksista. Uusimmassa taskarissakin on ainakin pari Cervasion juttua.
Huomaan kyllä heti mikä hahmo on kopioitu Giorgio Cavazzanolta.

Kyllä Massimo De Vita on myös monien piirtäjien esikuvana ollut.
akuankka1313
Esim. Taskarissa 319 Roberto Vianin piirtämässä tarinassa sivulla 76 ruudusa 2 Roope oli ihan saman näköinen kuin taskarin 205 Cavazzanon tarinassa sivulla 253 ruudussa 2.
Samoin kuin Antonio Montanaron piirtämässä tarinassa taskarissa sivulla 92 ruudussa 3 Roope oli ihan samannäköinen kuin Aku taskarin 205 de Vitan piirtämässä tarinassa sivulla13 ruudussa 3.
Kääk13
Kun nyt tuolla Ankantekijät osiolla on tästä Cavazzanon tulevasta Ankantekijät kirjasta puhuttu, ja siitä, miten kattavan valikoiman herran eri tyylestä saisi koottua niihin kansiin, päätin hieman "listata" hänen eri aikakausilla tehtyjä piirrustuksia.

Ensimmäinen kuva on kaiketi n.60-70 luvulta.
Sekoittaa helposti Scarpan jäljen kanssa.

Toinen kuva n. 70-80 luvulta.
Oma tyyli alkaa jo jonkun verran näkyä.

Kolmas kuva on n.80-90 luvulta.
Piirrokset ovat ajalleen tyypillistä tyyliä.

Neljäs kuva on jo 90 luvun lopulta.
Siinä herran jälki on jo nykyisenlaista.

Viidennessä kuvassa kehitystä on tapahtunut eritoten värityksessä.
Cavazzanon kansikuvia väritetään nykyään paljon tällä tyylillä.
Tätä nykyä kuvia etenkin julkaistaan Ranskalaisessa Roope-setä lehdessä.

Ompahan meillä suomessakin ilmestynyt ainakin yksi tällainen kansikuva Aku Ankan aikakone-sarjassa.

Ylläpito on poistanut liitteen
korri
Mielenkiintoinen kokoelma...oikeastaan sanoisin että mitään suoralinjaista kehitystä ei Cavazzano ole harrastanut (paitsi sen varhaisen irtaantumisen Scarpan tyylistä), ennemminkin sellaista nyt mennään tähän suuntaan, ensi vuonna toiseen suuntaan. Esimerkiksi muistelen noina kakkoskuvan aikoina Cavazzanon innostuneen piirtämään monimutkaisia koneita hyvin dynaamisella tyylillä, sen ajan tarinoissa ona ina ilo katsella autoja ja moottoripyöriä jne. Sitten tämä tyyli muuttui. Eli saapi nähdä josko suuria vaihdoksia olisi luvassa myöhemminkin...

Minusta muuten tuo vitoskuvan väritys on aika kaamea.
jho
Cavazzano jakaa nimmareitaan Helsingin kirjamessuilla 26.-28.10.07. Itse en pääse paikanpäälle, koska olin just Tuurissa (Rosaa katsomassa) ja matkaa on Helsinkiin 200 km.. :(

Tieskö muuten ketään että Cavazzano ja Don Rosa saattavat olla sukua toisilleen, sillä Rosan isovanhemmat(?) asuivat, tai siis olivat italialaisia ja kotoisin Venetsiasta ja Cavazzanon Venetsialaisen isoäidin sukunimi oli Rosa! Minä en ainakaan ole kuullut tota enemmin.
Kääk13
Mistä hankit tiedon?
Kuulostaa aika ...... en osaa sanoa..... ! :o
jho
Samaisesta esitteestä jossa kerrottiin tuosta Ankantekijät-kirjasta.
Etsivä Kaasi
Mielenkiintoinen tieto. Yllätys minulle. En ole kuullut ennen. :o
Kääk13
No, niin! Otetaama sitten uusiksi. :P

Eli siis, kävin tuossa lauantaina vierailemassa kirjamessuilla Helksingissä ja sain Cavazzanolta nimmarin kahteen kirjaan.
Dragonlordsiin ja uuten Ankantekijät 8:aan.
Vastapalveluksi annoin hänelle väst´ikään pirretyn keräilykuvamuotoisen Aku kuvan, joka löytyy fanart galleriastanikin. Cavazzano oli oikein mielissään. Heti kuvan nähtyään hänen ilmeesä kirkastui.

Kysyin, olisinko saanut piirrustusta, mutta jono oli niin pitkä, että jos taiteilija alkaisi jokaiselle piirtämään, eivät läheskään kaikki ehtisi saada edes nimmaria.

Ohessa vielä kuva miehestä haastattelutilaisuudessa.
akuankka1313
Kävin minäkin moikkaamassa kirjamessuilla Cavazzanoa ja sain elämäni toisen nimmarin. Jonoa oli paljon mutta kyllä se kannatti!
Crosby
Täytyy sanoa että olen kyllä kateellinen nimmarin saaneille. Onnistuin jotenkin uinumaan koko messujen ohi noteeraamatta mitenkään sitäkään että Cavazzano, yksi suosikeistani oli paikan päällä. No onneksi sentään akkarissakin oli Cavazzanolle oma erikoisnumero ja töitä ilmestyy tasaiseen tahtiin varsinkin Roope-sedässä. Eipä taida vaan tulla enää toiste Suomeen nimmareita jakamaan... :'(
HN Erkka
Loistava piirtäjä, ilmekkäät hahmot ja sulava piirtotyyli.
TOP-10 listallani neljäntenä, harmi vain ettei piirrä samalla lailla kuin ennen. :(
Silloin piirti paljon paremmin eli putosi listallani kuudenneksi.
Mutta siitä huolimatta hyvä piirtäjä! ;)
Karhula
Aivan verraton piirtäjä. 8)
Lempitarinani häneltä on Menetetyn Muistin Tapaus,
koska se on hauska.
Piirtäjien TOP5:sen kolmas.
Myös hyvä piirtämään Taikaviittaa,
koska se on niin hieno ja elävä.
Tästä minä pidän.
Henskis
Giorgio Cavazzano on yksi lempipiirtäjistäni. :D Hänellä on hieno omaperäinen tyyli ;).
Fauntleroy
Aika helposti pääsi Disney-piirtäjäksi. Katseli maailman menoa ja hups, sitten oltiinkin jo Romano Scarpan tussaajana. Mutta ihan ok piirtäjä, vanhassa tyylissä on jotain hienoa. Mutta ei uusikaan huono ole.
Sivuja: 1 2 3 4 5