Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35
Kirjoittaja

Aihe: Ankkiksen Viestimaraton: Kausi 5

(525 viestiä)
Akuhullu97
Taidanpa jättää tämän viimeisen osakilpailun väliin.. Aluksi minun piti toimia vain varakirjoittajana SRT:llä mutta jotenkin rooli kasvoi jne.. Mutta nyt SRT varmisti tallimestaruuden, ja aikaa minulla ei ole hirveästi joten keskityn tekstien syynäämiseen. :) IFF:lle onnea mestaruustaistoon!

-Akuhullu :)
wierii2
Lainaus käyttäjältä: Akuhullu97Taidanpa jättää tämän viimeisen osakilpailun väliin.. Aluksi minun piti toimia vain varakirjoittajana SRT:llä mutta jotenkin rooli kasvoi jne.. Mutta nyt SRT varmisti tallimestaruuden, ja aikaa minulla ei ole hirveästi joten keskityn tekstien syynäämiseen. :) IFF:lle onnea mestaruustaistoon!

-Akuhullu :)

Pakko sanoa, éttä olen pettynyt päätökseesi, vaikken talliisi kuulukkaan. Olet mestaruustaistossa, ja IFFin pieni epäonnistuminen ja sinun onnistumisesi toisivat mestaruuden sinulle.

No, omapa on päätöksesi. IFF on siis lähes varma mestari, kun Akuhullu ei osallistu...

// Kyllä, kirja tuloksesi olisi sinulle hyvä. Mutta, muista ketkä ovat suvereenisti dominoineet koko kautta. Sinä, iff ja Akuhullu. Muilla ei ole ollut mahdollisuuksia. Ja kun Akuhullukin on pois, niin jonkun kahden saaminen sinun ja iffn väliin on liian epätodennäköistä. Näin Iff on minun papereissani ylivoimainen suosikki.
kirja
Plääh.

Itse toivoin tämän kilpailun tulokseksi seuraavaa:
1. kirja, 2. joku, 3. Ah, 4. Iff.
Silloin me kolme jakaisimme mestaruuden. Nyt tästä tulee enää kaksinkamppailu.

Tilanne ja viestini kohta tässä viestissä.

Tilanne:
kirja 20929
Imfromfinland08 8761
Hirmu 3069
akkaridekkari 1144
Aku Vankka 1101

(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi)
~kirja

// Minäkin ehdottelin lemmikkejä. :D
Aku Vankka
Tuo mestaruuden jakaminen minua ihmetyttää edelleenkin, eihän se ole mikään mestaruus, jos sen jakaa kaksi tai kolme henkilöä. Tuo naurettava sääntö on ehdottomasti muutettava.

// Ja hieno blogi dekkarilta jälleen kerran.

(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi)
akkaridekkari
Viestimaratoonarin blogi 21.9. - IFF, melkein mestari?

Pitkän linjan viestimaratoonari IFF08 saapui myös Ankkiksen puolelle viime VM-kaudella. Tänne saavuttuaan hän on pursunnut energiaa ja kirjoittamishalua tahkoten joka osakilpailussa hyvää tulosta. Suhteellisen voitotta on tämä persoonallinen poju saanut kuitenkin uurastaa.
Tällä kaudella IFF on saamassa kuitenkin suun makeaksi, kun kauden ykköspokaali näyttäisi päätyvän hänen hyppysiinsä - hän on ennen viimeistä osista yksilötaiston kärjessä, turvallisen tuntuisella kuuden pisteen välimatkalla kirjaan. Tallikaveri Akuhullu voisi olla vielä kova luu, mutta tämä päätti jättää Viestimaratonin tältä kaudelta sikseen.

Viime viikolla nähtiin taas kerran erittäin kovatasoinen osakilpailu, aiheena Huumori Aku Ankassa. Koko mitalikolmikko ylitti 30 000 merkin merkittävän rajapyykin ja vielä sunnuntaiaamuna oli käynnissä melkoinen jännitysnäytelmä. Kaki viikkoa Ankkiksesta poissa ollut kirja teki tiettävästi ennätyksen kirjoittamalla yli 30 000 merkkiä yhden päivän aikana. Latinkia lisäsi myös BONUS-osakilapilu, jossa aiheena oli ehdotukseni Ankkalinnan lemmikit.
Loppujen lopuksi kävi kuitenkin jo tutuksi tulleeseen malliin - Scudereria RacingTeam otti kaksoisvoiton kotiin jälleen kerran Akuhullun voittaessa ja IFF:n napatessa hopiaa.
SRT: n voikin sanoa hallinneen kautta suitsutuksen arvoiseen tyyliin. Heidän kaksi kilpailijaansa johtavat taulukkoa yksilökisassa, ja tallipisteissä ero Writerfightersiin on huikeat 32 pistettä.
Myös muut tallisarjan sijoitukset alkavat vaikuttaa selviltä. Mikäli ihmeitä ei enää tapahdu, kakkoskorokkeelle noussee kauden jälkeen viime kauden mestari WF. Kolmossijaa pitää tallini DuDu, ja nelossijalle jäänee odotukset tälläkin kaudella pettänyt Team KPw.

On periaatteessa mahdollista, että kauden yksilökisassa kirja ja IFF päärtyisivät tasapisteisiin, esimerkiksi jos IFF jäisi tässä viimeisessä osiksessa neloseksi ja kirja nappaisi voiton. Tällöin voitto jaettaisiin sääntöjen mukaan näiden kahden kesken. Ankkiksen säämiehenäkin tunnettu, ilmastokatsauksia alituiseen näpräilevä Aku Vankka, on viikon mittaan harmitellut tätä normia useaan otteeseen. ("Tätä sääntöä olen ihmetellyt jo kauan.", "Naurettava sääntö on ehdottomasti muutettava.", "Tuo mestaruuden jakaminen ihmetyttää minun edelleenkin."...)
Salwer kuitenkin painii tällä hetkellä kuitenkin suurempienkin ongelmien kanssa. Lukuisilla muilla foorumeilla, kuten Habossa ja aa.fissä, on ilmennyt kopioviestimaratoneita - jotkut ilkeät nettipahis-ilkimys-roistot ovat kopioineet Viestimaratoneja omissa nimissään ilman mainintaa idean isästä Salwerista. VM:n pääpomo aikoo ryhtyä toimenpiteisiin ja muistuttaa tekijänoikeuslaista. Syystäkin.

Keskustelua heräsi viikolla myös muista asioista. Pulliksen ja Akuhullun syynäreiksi valitseminen aiheutti pientä närää ja jotkut kritisoivat myös tallijärjestelmää ja Viestimaratonin negatiivista tunnelmaa.
Salwerilla hommaa riittää.

Mutta - kaikki huipentuu ensi sunnuntaina! Nappaako IFF ykköspystin, vaiko yllättääkö kenties kirja vielä? Kaikki tämä ensi sunnuntaina. Viikon päästä luvassa myös blogia, sekä aikanaan toivottavasti VM-gaala Kreachilta! Jännää riittää totisesti!

Jepulis jee!

~Akkaridekkari

Myöhästynyt mutta lämpimä kiitos viimeviikkoisista blogikommenteista!
wierii2
Hieno blogi! Taas kerran hauska, asiallinen ja lähes kirjoitusvirheetön. Loistavaa!

Tosiaan, gaala odotettavissa. Pitääpi taas etsiä lisää aihe-ehdotuksia...
Akuhullu97
Älyttömän hieno blogi taas. Juu, oikein hyvää tekstiä. Itselläni ei vain oikein enää riitä kiinnostusta, tai oikeastaan jaksamista. Minulla riittää juuri kaudessa noin 3-4:n kisaan kirjoittaminen, sitten ei jaksa enää. Eikä aikakaan minulla olisi paljoa riittänyt, oikeasti. Ehkä en nimittäin viikonloppuna pystyisi kirjoitttamaan ollenkaan, ja silloin ei voisi muuta kuin toivoa, ettei IFF ja kirja jaksa kirjoittaa. (Ja tämähän on todennäköistä ;D ) Taso on kumman vaisua, kun tälläkin kaudella tulin/tulen kolmanneksi, vaikka kirjoitin ainoastaan puolissa osakilpailuista. Viittaa vain siihen, että Kirjalla, IFF:llä ja minulla on ollut vähän ylivoimaa, eivätkä muut ole ihan niihin tuloksiin yltäneet. :(

Gaalaa odotan minäkin. Saatan jopa ehkä jonkun palkinnon saada. ;D
Pullasorsa
Lainaus käyttäjältä: akkaridekkariAnkkiksen säämiehenäkin tunnettu, ilmastokatsauksia alituiseen näpräilevä Aku Vankka, on viikon mittaan harmitellut tätä normia useaan otteeseen.
Hieno blogi, dekkari!

^
Ja näistä nauruista erityiskiitokset. :D
Bomber
Siis ei jumalauta, eikö nämä meidn nössösyynärit sano yhtään mitään tuohon Akuhullun viestiin. Michel Nadorpin kansikuvitusura ei varmasti liity Aku Ankan huumoriin.
Ottakaa nyt vähän tarkempaa linjaa, tai pelihousujaan repivä Krechelstone potkii teidät Hanhivaaranettiin saakka.
Aku Vankka
No ei taida liittyä ei.. Pullis herelle herranenaika sentään, vai onko Michael Nadorpin kansikuvitusura mielestäsi Aku Ankan huumoria? Syynärinä suuren ja uljaan Naposorsan tulee huomioida tämä järkyttävä aiheesta poikkeaminen.

Pitäisi varmaan ehdottaa ensi kaudelle aiheeksi juuri tuota Nadorpin kansikuvitusuraa.. :)
Imfromfinland08
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi)
Kreach
Gaalaan saa jälleen ehdotella uusia pystejä.

//Jos toi mestaruuden jakaminen muutettaisiin, enkö minä olisi silloin ykköskauden mestari? ^^
Aku Vankka
Lainaus käyttäjältä: Kreach//Jos toi mestaruuden jakaminen muutettaisiin, enkö minä olisi silloin ykköskauden mestari? ^^
Itseasiassa Bomber voitti ykköskaudella yhden osakilpailun ja sinä et ollenkaan(?). Vaikka osallistuit useampaan osakilpailuun kuin Bomber, et silti saavuttanut kertaakaan ykköspaikkaa, jonka Bomber teki, joten eikös periaatteessa Bomberin pitäisi olla silloin ykköskauden mestari, koska neljännestä sijasta alaspäinkin tasatilanteet ratkaistaan katsomalla voittojen määrää, jos niitä ei ole niin kakkossijoja jne.
Kreach
Kyllä minä voitin yhden kisan... Toiseksi viimeisen.

Bomber yksi voitto, yksi kakkossija, nollo kolmossijaa.
Kreach yksi voitto, yksi kakkossija, yksi kolmossija... ;)
Aku Vankka
Katsoin toiseksi viimeisen ja kaikkien muidenkin osakilpailuiden tulokset, enkä nähnyt yhtään Kreachia ykkössijalla mussään vaiheessa.. :)
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35