Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Kirjoittaja

Aihe: Ilmalaivan vangit

(317 viestiä)
Hirmu
Mikä on juonittelupeli?

Juonittelupeli jakautuu päivään ja yöhön, joilla ei ole mitään tekemistä vuorokaudenaikojen kanssa. Päivä kestää yleensä 3 vrk ja yö 2 vrk.

Pelaajat jakautuvat pahiksiin (yleensä 2 tai 3) ja hyviksiin. Pahisten tavoite on tappaa hyvikset, hyvisten pahikset.
Joka pelin päivä (ei siis vrk) kaikki pelaajat (myös pahikset!) saavat keskustella pelin topicissa. he saavat myös äänestää. Eniten ääniä saanut "tapetaan" eli poistetaan pelistä.

Yöllä pahikset tappavat yhden ja erikoishahmot (jotka ovat hyviksiä) käyttävät kykyään.

Hyvisten tavoite on siis tappaa pahikset päivisin ja erikoishyvikset voivat käyttää kykyään apuna. Pahikset yrittävät "olla viattomia" eli säilyä hengissä.
Jotta oma osapuoli voittaisi, kannattaa olla aktiivinen!

Säännöt
Viestejä ei missään tapauksessa saa muokata! Silloin olisi mahdotonta pysyä selvillä siitä, kuka olisi sanonut mitäkin ja voisi helposti muokata sanomiaan.
Rooliviestejä, pj:n (pelinjohtaja) viestejä yms. ei saa kopioida/lainata.
Yöllä ei saa puhua.
Muiden pelaajien kanssa saa keskustella vain topicissa. Ei yksäreillä yms., ellei rooliviestissä toisin mainita.

Aluksi pelissä on ilmoittautumisvaihe. Kun vaadittu pelaajamäärä on täynnä, pj arpoo roolit ja lähettää yksäreillä ne pelaajille. Sitten perustetaan pelitopic, jossa saa puhua vain päivisin ja vain pj ja elossa olevat pelaajat saavat keskustella. Pelin jälkeen sana on vapaa kaikille.

Peli jakautuu päiviin ja öihin. Yksi pelipäivä kestää 3 vrk ja yö 2 vrk. (Ajassa saattaa olla pientä heittoa.) Öisin kukaan ei puhu, päivisin vain elossa olevat pelaajat. Pj on poikkeus.

Aina aamulla pj kirjoittaa aamuviestin, jossa on tietoa kuolleista, yön tapahtumista, päivän päättymisestä yms.. Vastaavasti illalla pj kirjoittaa iltaviestin, jossa on tietoa kuolleista, päivän tapahtumista, yön päättymisestä yms.. (Aamu ja ilta eivät ole vuorokaudenaikoja!)

Yöllä topiciin ei kirjoiteta. Pahikset ja erikoishahmot lähettävät kohteensa nimen pj:lle (yksärit!).

Äänestäminen
Päivisin kaikilla on äänioikeus. Ääni annetaan ++kohde korvaamalla kohde kohteen nimimerkillä. Muistakaa boldaus ja merkit ++! Äänen saa poistettua laittamalla --kohde. Jos annat uuden äänen, vanha täytyy ensin poistaa. Vain oman ja ko päivänä annetun äänen saa perua. Ääniä voi antaa vain yhden, mutta voit poistaa äänen ja antaa uuden (kohde voi vaihtua) niin monta kertaa kuin haluat. Mikäli ääntä ei peru, vanha säilyy.
Itseään ei saa äänestää.
Mikäli illalla kahdella on sama äänimäärä, ensin äänensä saanut tippuu.

Kuolleet eivät puhu!

Epäaktiivisuus
Mikäli joku ei äänestä kolmeen pelipäivään niin, että ääni pysyy illallakin (eli vaikka äänestää ja sen poistaa ei hyväksytä), hänelle etsitään varapelaaja ja pelaaja tiputetaan pelistä. Mikäli varapelaajaa ei löydy yhteen pelipäivään mennessä, pelaaja tapetaan normaalisti tapettavan mukana.

Mikäli olet poissa netin ulottuvilta, lähetä yksityisviesti minulle. Jos pelaajalla on poissaolo kun hänen täytyisi äänestää, hän säilyy mukana. Poissaolevaa saa silti äänestää.

Pelin loppuminen
Hyvikset voittavat, jos kaikki pahikset kuolevat.
Pahikset voittavat, jos heitä on elossa yhtä paljon tai enemmän kuin hyviksiä (eli 50% pelaajista).

Tämä peli:
Ilmalaivan vangit

Tarina:
Ankkalinnassa vietettiin ihanaa, aurinkoista päivää. Linnut lauloivat, ihmiset nauroivat ja kaikki oli hienosti. Mutta se siitä! Yhtäkkiä hirvittävä, jättiläismäinen musta varjo peitti auringon! Oliko kyseessä Pelle Pelottoman uusi keksintö vai Milla Magian ilkeä taika? Kukaan ei ehtinyt edes kysyä sitä ääneen, kun kammottavan varjon sisuksiin jo imaistiin 15 Ankkalinnan kaduilla kulkevaa kansalaista.

”Tervetuloa ilmalaivaani, oi satunnaiset Valitut!” kuului mekaaninen ääni mustan varjon uhreille. ”Pääsette ilmaiselle matkalle maailman ympäri ja perillä teitä odottaa suunnaton aarre! Tai ainakin niitä, jotka kestävät sinne asti! Hahahahaa!”

Maanista naurua seurasi hiljaisuus. Korkealla Ankkalinnan yllä lipuvat henkilöt katsoivat toisiaan hämmentyneinä. Kukaan ei huomannut, että ilmalaivan nurkassa osalla porukasta oli jo suunnitelmia aarteen saamiseksi vain itselleen… ennen kuin sieltä kuului vertahyytävä kiljaisu.

Kaikki säntäsivät äänen suuntaan. ”Mitä tapahtui?” kysyi joku huohottaen.
”Katsokaa!” sanoi joku toinen osoittaen nurkkaan. Siellä retkotti naisen ruumis, kalmankalpeat kasvot yhä huudosta vääristyneinä. Joku ihmetteli mihin hän oli kuollut, toinen arveli kuolinsyyksi naisen rinnassa törröttävää tikaria.

”Täällä on selvästi joku tai joitakuita, jotka haluavat eliminoida kaikki muut saadakseen itse aarteen!” päätteli joku terävästi.
”Hah, minä en salli moista!” tokaisi joku toinen. ”Ryhdytään lynkkaamaan porukkaa, yksi per päivä. Ehkä siten saamme karsittua nuo kieroilijat joukostamme.

Kaikkialla näkyi nyt nyökytteleviä päitä, ja pikkuhiljaa hämmentyneet katseet alkoivat muuttua epäluuloisiksi. 14 henkeä valmistautui hurjaan eloonjäämiskamppailuun.


Roolit ja roolinimet

Ensiksikin on syytä muistaa, että tässä pelissä roolinimi ja rooli ovat eri asioita.

Nimet:

Ilmoittautuessaan peliin pelaaja valitsee itselleen roolinimen. Nimi saa olla kuka tahansa ankkamaailmassa seikkaileva henkilö, esimerkiksi Hannu Hanhi, Kroisos Pennonen, Kultu Kimallus… (Hahmon ei ole pakko asua Ankkalinnassa.) Roolinimi ei tule vaikuttamaan siihen, tuleeko sinusta tavis, pahis vai erikoinen, vaan ne arvotaan. Roolinimet on tehty elävöittämään peliä. On varsin suotavaa eläytyä hahmoonsa ja käyttäytyä/puhua sen tavoin (tämä tuo ylimääräistä mielenkiintoa peliin), muttei pakollista. Pelinjohtaja puhuu aamu- ja iltaviestiensä ingamessa pelaajista roolinimillä. (Näistä pelaajien iloksi kirjoitetuista pätkistä ei voi päätellä pelaajien hyvikseyttä, pahikseutta tms.)
Jos valinnanvaikeus iskee tai et muuten vain halua keksiä itsellesi roolinimeä, voi pelinjohtaja keksiä sinulle sellaisen.

Roolit:

Pahikset:
- 2 tavallista pahista. Tuntevat toisensa ja saavat puhua keskenään yksityisviestein. Tappavat joka yö jonkun; kumpi tahansa voi lähettää yönimen pelinjohtajalle.
- Petturi. Ei tunne muita pahiksia, mutta etsii näitä lähettämällä joka yö pelinjohtajalle yksityisviestillä sen henkilön nimen, jota epäilee pahikseksi. Jos petturi löytää pahiksen, hän liittyy näihin (voi keskustella näiden kanssa) ja hänet lasketaan sen jälkeen pahikseksi. Tällöin hän myös voittaa pahisten mukana. Hyvisten ei tarvitse saada petturia hengiltä voittaakseen, ellei tämä ole liittynyt pahiksiin. Ennen pahiksiin liittymistään petturi voittaa hyvisten mukana ja kuolee, jos pahikset osuvat häneen yöllä tai jos hänet äänestetään ulos päivällä.

Hyvikset:

Erikoiset:
- Ennustaja. Lähettää joka yö pelinjohtajalle sen henkilön nimen, jonka roolin haluaa tietää. Ei saa selville tarkkaa roolia, vain sen, onko tämä hyvis vai pahis.
- Kohtalonvaihtaja. Voi joka yö vaihtaa kahdelle henkilölle tapahtuvat asiat lähettämällä näiden nimet pelinjohtajalle. Esimerkiksi jos ennustaja tarkistaa toisen vaihdetuista, hän saakin toisen henkilön tiedot. Ei voi vaihtaa samaa henkilöä kahtena yönä peräkkäin.
- Roolinlukitsija. Voi joka yö lukita haluamansa henkilön voimat. Jos lukitsija esimerkiksi lukitsee pahiksen, joka lähettää yönimen, ei tappo onnistu. Ei saa lukita samaa henkilöä kahtena peräkkäisenä yönä.
- Rakastavaiset (2 kpl). Tuntevat toisensa ja voivat keskustella yksityisviestein. Jos toinen kuolee, pari kuolee suruun.

Lisäksi 6 tavista.

Esineet:

- Suojelutalismaani (Kreachin idea ;)). Pelin alussa pelinjohtaja arpoo henkilön, joka saa suojelutalismaanin. Talismaani suojelee omistajaansa yötapolta sen yön ajan, kun se on hänen hallussaan. Seuraavana päivänä talismaanin haltija ilmoittaa pelinjohtajalle sen henkilön nimen, jolle hän haluaa seuraavaksi yöksi luovuttaa talismaanin. Talismaania ei saa antaa samalle henkilölle, jolta sen on saanut.

Jos joltakulta erikoiselta/pahikselta/talismaanin haltijalta ei tule nimeä kuhunkin määräaikaan mennessä, arvotaan nimi (ennustajalle niistä, joista hän ei ole vielä kysynyt ja pahiksille niistä, jotka eivät kuulu heidän joukkoonsa).

(HUOM!) Vielä aktiivisuudesta

Epäaktiivisuutta koskevat säännöt ovat tässä samat kuin useimmissa muissakin peleissä. Ei ole kuitenkaan suotavaa ilmoittautua peliin ja sitten seurata sitä tuppisuuna. Jos et keksi sanottavaa, mieti, mitä roolinimesi haltija sanoisi kyseisessä tilanteessa. Roolinimet ovat pelissä osaksi helpottamaan keskustelua. Toivon aktiivisuutta ja puheliaisuutta kaikilta! Tehkää tästä oikea juonittelupeli!

Mukana (suluissa roolinimi):
Kreach (Aku Ankka)
kirja (Milla Magia)
Padi (Roope MacAnkka)
Akuhullu97 (Mikki Hiiri)
akuankka1313 (Kuuno Kaakkuri)
DJ Rela (Kulta-Into Pii)
Mac Ducky (Palle Pulppu)
Pullasorsa (Pelle Peloton)
Karhula (Pikku Apulainen)
Eltharion (Unkka T. Kumiankka)
Niketin (Mustakaapu)
Ankkaristi (176–176)
T@IK@VIITTA (Hessu Hopo)
Bomber (Pikku-Pelle)

Varalla:
Frodo (Armas Eetu Hilpari)
qwerq (Karvakatti)
kirja
Nyt se alkaa. :)

Painotan tätä: Me pelaajat luomme aktiivisuuden. Me päätämme, voitammeko vai emme. Olkaa aktiivisia tai heitän teille posauspommin. ;)

Peli-iloa kaikille! :)

~kirja
Padi
Jaa-a, vai että tämäkin alkoi. Yritän edelleen selkeyttää peliäni enkä keräämään turhia ääniä kuten viime peleissä. No, noin sanoin kyllä edellisessäkin pelissä mutta mutta.. Nojoo, onnea kaikille ja toivotaan että tästäkin tulee kiva peli uusista säännöistä huolimatta.
Eltharion
No alkoihan tämä, ensimmäinen juonarini. Koitan olla aktiivinen jotta saataisiin ne riivatun pahikset ulos.
kirja
Heti ensiksi tuli mieleen, että Eltharion korostaa hyvikseyttään. Pahikset tekevät usein niin.

Mitä mieltä olette, kannattaako kohtalonvaihtaja ottaa esiin? Pienentää pahisten joukkoa, mutta toisaalta pahikset voivat tappaa, mutta toisaalta hän voi vaihtaa omaa rooliaan. Pahikset eivät ehkä uskaltaisi yrittää hänen tappamistaan, hän tietää sen ja pelastaisi itsensä myös II yönä.

Hyviä ja huonoja puolia on.

~kirja
Kreach
Noniin, tästä se taas alkaa.. Tuo kohtalonvaihtaja on hievan sekava rooli. Sanoisin, että ei häntä vielä ainakaan esiin.
Hauskaa pelata myös itse "The King" Kirjaa vastaan. Kovasti hän on heti syyttelemässä Eltharionia..
kirja
K: Oliko tuo syyttelyä? Missä perustelut, joita olet ennen niin kovasti viljellyt?

Omasta mielestäni asialla on kaksi puolta. Kuitenkin mielipiteeni sanon. Kunhan vaan se ei vaikuttaisi teidän mielipiteisiinne. :)

Esiin. Siksi, että pahiksilla on pienempi piilojoukko ja koska he eivät välttämättä uskalla tappaa. Siinä olisi siis hieno taktikointimahdollisuus vaihtajalle.

Älä kuitenkaan tule esiin ainakaan ennen muidenkin mielipiteitä.

~kirja
Hirmu
Jahas, te aloititte jo. :D Minun kun piti tunkea tuonne väliin vielä tämä viesti, mutta Ankkis kaatui:

Ilmalaivan vangit istuskelivat vaitonaisina kuka missäkin, osa tosin touhotti mitä merkillisimpien askareiden parissa. Roope Ankka näytti kiillottavan taskunsa pohjalta löytynyttä kolikkoa. Hessu Hopo yritti kiskoa jotakin ilmalaivan tukipilareista irti voidakseen rakentaa aurinkotuolin. ”Seis, älä!” huusi Pelle Peloton sännäten paikalle. ”Et sinä sitä voi ottaa! Minä tarvitsen sitä rakentaakseni flapatimasiinan, jonka avulla pääsemme täältä pakoon!” Onneksi iso köriläs nimeltä Teppo Tulppu ehti katkaisemaan kiistan ennen kuin koko kulkuväline hajosi heidän altaan.

Aku Ankka nukkui rauhallisesti ilmalaivan reunaa vasten merimieslakki vinossa, kun äkkiä nelijalkainen pallokorvainen otus törmäsi häneen. ”Auts, mitäh?” Aku säikähti. Kävi ilmi, että hänen jaloissaan pyörivä otus olikin Mikki Hiiri, joka ryömi nelinkontin.
”Hei, Aku!” Mikki tervehti pyöritellen kädessään pölyistä suurennuslasia. ”Yritän tässä selvittää, kuka voisi olla syyllinen!”
”Niinpä tietysti…” huokaisi Aku. ”Olin jo melkein unohtanut sopimamme lynkkaushäslingin.”

Pohdinta siitä, kuka illalla poistuisi joukosta, jatkui hiljakseen putputtavan ilmalaivan kannella.


Ensimmäinen päivä alkaa nyt. Päivä päättyy perjantaina kello 20.00.

(Pahoittelen köyhää ingamea, PJ:llä on vähän kiireitä.)
Niketin
Kjäh kjäh!
Jännää,ensimmäinen juonittelupelini! Toivottavasti kaikki sujuu ongelmitta ja minua ei syytellä syyttä suotta.
Akuhullu97
Tämäkin nyt alkoi! Voitto kerrankin tänne, viimekin pelissä epäilin aivan suotta vääriä henkilöitä...

Hirmu: "Kävi ilmi, että hänen jaloissaan pyörivä otus olikin Mikki Hiiri, joka ryömi nelinkontin." Kiitos, miksi aina minä? ;D
Kreach
Lainaus käyttäjältä: kirjaK: Oliko tuo syyttelyä?
Eipä oikeastaan. Toteamus, ei syyttelyä.

Saamme yhden pahiksen vähemmän, jos otamme kohtalonvaihtajan esiin. Ko. vaihtaja tippuu ensimmäisinä öinä... Tai siis, ainakin hyviksiä tippuu (todennäköisyys on muutenkin suuri, mutta kuitenkin) :D. Vaihtajasta on kuitenkin enemmän hyötyä kuin taviksesta.
Bomber
Noniin, peli käyntiin. Selvästikin kohtalonvaihtajan rooli on pelin ja etenkin hyvisten kannalta tärkeä, en itse ole aivan varma, pitäisikö hänen tulla esiin. Tulen olemaan pelissä valitettavasti hieman hiljainen tietokoneongelmien vuoksi.
Mac Ducky
Noniin, pääsihän tämäkin vihdoin alkamaan. Varmaankin jännittävä peli tiedossa.

Ja on pakko sanoa, että on kyllä aika härskiä jos kaksi miespuolista henkilöä pääsivät "rakastavaisiksi". :D
akuankka1313
Oho, tämä alkoikin jo... Toivottavasti hyvikset voittavat tällä kertaa. :)
Anonymous
No jospa tällä kertaa olisi minusta hyötyä kun TT meni vähän päin puuta... Ja sitten pahiksia pähkäileen.
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22