Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Kirjoittaja

Aihe: Tapsa99:n piirtämiä kuvia

(139 viestiä)
Tapsa99
Lainaus käyttäjältä: DJ RelaLainaus:Saa laittaa myöskin toiveita, minkälaisen kuvan yrittäisin väkertää.
Sattuisiko sinulla olen mitään Paint tai vastaavaa ohjelmaa koneella? Voisit meinaan testata tehä värityksen koneella. Kylläkin siitä tulisi paljon helpompaa mutta kuva olisi näyttävämpi. ;)

Juu, on meidän koneella Paint, mutta en osaa kovin edes käyttää sitä. :)
Toke
Siisti Taikaviitta-piirros, en juuri moitittavaa löydä. Ainoastaan Taikiksen viitta saisi olla suurempi.
Kääk13
Komea Taikaviitta, minustakin. :)
Tuota koneella väritystä suosittelen minäkin.

Se onnistuu helposti siten kunhan tussaat työsi paksulla tussilla selkeästi ja skannaat kuvan konelle.
Paintissa muutat sen tiedoston ensin yksiväriseksi bittikartaksi ja sen jälkeen tallennat työn uusiksi 24-väriseksi bittikartaksi.

Se on helppoa ja hyväksi havaittu tapa, jota käytän itsekin välillä.
Anonymous
Lainaus käyttäjältä: Kääk13Komea Taikaviitta, minustakin. :)
Tuota koneella väritystä suosittelen minäkin.

Se onnistuu helposti siten kunhan tussaat työsi paksulla tussilla selkeästi ja skannaat kuvan konelle.
Paintissa muutat sen tiedoston ensin yksiväriseksi bittikartaksi ja sen jälkeen tallennat työn uusiksi 24-väriseksi bittikartaksi.

Se on helppoa ja hyväksi havaittu tapa, jota käytän itsekin välillä.

Kysy vaikka hieman apua vanhemmiltasi jos he osaisivat tai muilta sukulaisiasi tai kavereita.

e. Korjasin kirjotus virheen
Tapsa99
Tässä on vielä yksi värikynillä väritetty kuva: http://img99.imageshack.us/i/pellelentohrvelill.jpg/

Seuraavan kuvan yritän värittää Paintilla. :)
Anonymous
Taisi mielestäni Pellen pää hieman venyä liikaa. ;) Muuten ihan hyvä. :)
Tapsa99
Noniin, eli kokeilin nyt tuota Painttia, ja tulos: http://img146.imageshack.us/i/akupaintilla.jpg/

Eli Akuhan siinä poseeraa, ja esittelee hänen ns. lihaksiaan. Akun alapää vähän epäonnistui, koska tila alkoi loppua kesken.

Mutta mielestäni se onnistui muuten ihan hyvin - varsinkin, kun piirsin ja väritin ekaa kertaa Paintilla. :)
Imfromfinland08
Tuo kuva on hyvä, varsinkin kun se on paintilla tehty. :) Itsekin tein kerran paintilla (huolellisesti) Akusta kuvan, mutta en ole julkaissut sitä missään.
Kääk13
Joo, todellakin mainio piirrustus.
Paintillakin saa kyllä ihan hienoa jälkeä, kunhan vain jaksaa olla kärsivällinen.

Sanoit, että paintista meinasi sivutila loppua.
Sitähän saa aina lisää venyttämällä paperia oikealta tai alasivulta löytyvillä sinisillä pisteillä.
Myös oikean puoleiselta alakulmalta löytyy samanmoinen piste.
Tapsa99
Olen nyt piirrellyt taas jonkin verran Akuja, ja tässä tämän päivän kuva: http://img134.imageshack.us/i/akuvoittajana.jpg/
Tapsa99
Tässä nyt yksi uusi kuva: http://img221.imageshack.us/i/akukiipeliss.jpg/

Taustahahmot epäonnistuivat hiukan.

Ja toinen Paintilla piirretty Aku: http://img43.imageshack.us/i/akupaintilla2.jpg/

Kommenttia saa antaa. :)
Mac Ducky
Huomaa, että olet edistynyt erittäin paljon. Jatka samaan malliin. :) Molemmat kuvat ovat hienoja. Paint kuva varsinkin. Itse kun en paintia osaa juurikaan käyttää. (Frodo ja IFF varmasti tietävät, kun lähetin heille juuri pari kuvaani.)
Pullasorsa
Joo, eipä tässä ole mitään lisättävääkään.

Ensimmäinen kuva on ihan hieno, mutta pidin erityisesti tuosta paintilla piirretystä, sillä tiedän paintilla piirtelyn olevan vaikeaa. Jatkahan samaan malliin, kehitystä on tapahtunut jo paljon. :)
Tapsa99
Tässä uusi käsin piirretty kuva: http://img43.imageshack.us/i/akuntramppahyppy.jpg/

Kommenttia saapi tulla. :)
_wonderlust_
Olen sitten vastarannankiiski ja sanon, että Paint-työt on muutamia poikkeuksia lukuunottamatta huonompia kuin käsin tehdyt (ihan yleisesti siis, en puhunut nyt Tapsan töistä). Koneella väritetyistä kuvista pitää mun mielestä tulla hämmästyttävän loistavia ennen kuin ne voittavat käsin väritetyt. Erityisesti Paint on sellainen ohjelma, jolla toimintojen määrä ja kuvan muokattavuus on niin vähäistä, että hermohan siinä menee. Väritän itse joitakin töitäni Photoshopilla, ja vaikka siinä on mahdollisuuksia paljon enempään kuin Paintilla, suosin silti perinteisempiä keinoja.

Mun mielestä sulla on söpö tyyli piirtää, joka ei välity samalla tavalla koneella tehdyistä töistä. Käsin värittäessä kannattaa kuitenkin muistaa panostaa väripintoihin käyttämällä esimerkiksi useaa sävyä yhden värisellä alueella (tein itse esimerkiksi Roopen takin vihreää savyä ainakin seitsemällä eri puukynällä) ja kiinnittämällä huomiota väritysjälkeen. Viivamaisuutta kannattaa välttää, vaikka paikotellen se voi toimia varsin hyvänä tehokeinona. Nämä ovat sellaisia piirtämisen kautta opittavia seikkoja, kannattaa vaan rohkeasti kokeilla. Joskus menee pieleen, mutta joskus löytääkin jotain uutta ja toimivaa.
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10