Keskustelujen arkisto

Kirjoittaja

Aihe: Offtopic

(1490 viestiä)
EmRA
Lainaus käyttäjältä: FergusOivoi kun pääsis taas yläasteelle ja koealueet olis semmosia muutaman kymmenen sivun pitusia. Ei yläasteella edes tarttenu lukea kokeisiin ja ysi oli täysin mahdollinen.
No onnea sitten vain sinnepäin. Itse en nyt ole lukenut kokeisiin pahemmin, ja keskiarvona 6.1
Ja silloinkin kuin luen tulokset ovat seiskan ja kasin välimaastossa.
Eli ei näin nuoremmat lapset, ei näin. Seuratkaa Ferguksen esimerkkiä.
Bomber
Suoraan koneelta voi pistää kuvan. Hienoa että tulit! :)

Minä olen Ankkahirmu.
Frodo
Ainut ongelma on enää vain kuva koon muuttaminen pienenpään, muuten tiedossa pikselimössöä... Ja tuon paikan kyllä jo löysin (Ylpeä! :D ).
Ja onko niin, että tekijänoikeuslait kieltävät käyttämästä vain jotain kuvaa netistä ? Meinaan siis, että pitääkö olla kuvan haltijan lupa käyttää sitä avassa? Mutta tekijänoikeudethan ovat vähän niin ja näin...
TKal
Netistä löytyy useita sivustoja, joilta löytyy avatareiksi tarkoitetuja kuvia, ja joita saa vapaasti käyttää siihen tarkoitukseen. Google auttaa.
Fergus
Lainaus käyttäjältä: EmRALainaus käyttäjältä: FergusOivoi kun pääsis taas yläasteelle ja koealueet olis semmosia muutaman kymmenen sivun pitusia. Ei yläasteella edes tarttenu lukea kokeisiin ja ysi oli täysin mahdollinen.
No onnea sitten vain sinnepäin. Itse en nyt ole lukenut kokeisiin pahemmin, ja keskiarvona 6.1
Ja silloinkin kuin luen tulokset ovat seiskan ja kasin välimaastossa.
Eli ei näin nuoremmat lapset, ei näin. Seuratkaa Ferguksen esimerkkiä.

=P no jos löytää itteään kiinnostavan amislinjan niin kolikko kääntyy aika kätevästi ,__,
Sieltä saa nopsaan kätevästi ammatin, ja jos se ala kiinnostaa ja motivoi niin numerot nousevat kuin itsestään. Tunnen monia tyyppejä joita ei kirjat kiinnostaneet, mutta heti kun pääsivät höyläämään lankkua amikseen niin numerot nous ja kelpo ammatti löytyy. Lukiossa jos tulee shaisset paperit niin ei pääse yhtään mihinkään %D. Jos yläasteen keskiarvo on alle kasin suosittelen että kannattaa mennä amikseen. Lukiosta ei ole läheskään yhtä hyvät etenemismahdollisuudet mitä yläasteelaisille valehdellaan. Tietenkin jos on joku 9-10 oppilas niin sitten %P, mutta keskitason opiskelijalle amis on parempi paikka. Kyllä vähän meikääkin kyrpii nyt kun on tullu lukiossa tahkottua ihan turhaan, amiksessa ois noin puolella samasta työpanoksesta saanu paremmat paperit.
Mirkku
Itse kokeeseenlukutyylini on ollut se *lukee koealueen edellisenä päivänä* ja sitten kuuntelen tunnilla. Ihan hyviä numeroita näyttää sillä tulevan. Hauskaa sitten lukiossa kun täytyy lukea kokonainen kirja yhtä koetta varten...Lainaus käyttäjältä: FergusKäyttämällä sen kielen parhaiten oppii. Ja mitä enemmän sitä kuulee ja puhuu, sitä paremmin kielikorvalla kuulee miten lauseiden kieliopillisesti tulisi mennä.Samaa mieltä. Ei sitä käytössä ala miettimään niitä sääntöjä. En kuitenkaan tarkoita sitä, että tunneilla ei opetettaisi yhtään kielioppia, sillä muuten kestäisi kovin kauan, ennen kuin alkaisi itse niitä vaikeampia kielirakenteita käyttämään.
Fergus
Lainaus käyttäjältä: MirkkuItse kokeeseenlukutyylini on ollut se *lukee koealueen edellisenä päivänä* ja sitten kuuntelen tunnilla. Ihan hyviä numeroita näyttää sillä tulevan. Hauskaa sitten lukiossa kun täytyy lukea kokonainen kirja yhtä koetta varten...Lukiossa kyllä sillä pääsee pitkälle että jaksaa kuunnella tunneilla =P, ite en lievästi keskittymishäiriöisenä jaksa.

Siitä ei tule mitään että koeviikon alla alkaa sitten lukemaan sitä kirjaa läpi, se asia pitää siihen mennessä kyllä osata, sitten vähän kertailee..

Tai siis se olisi se ideaali. Mulla ei ainakaan panostus riittäny moiseen %D.
July
Lainaus käyttäjältä: FergusEhkä sieltä löytyy myös Ankkiksen ylläpito?!?
Se menisi sitten enempi Suomen maaseutumatkailuksi.

Lainaus käyttäjältä: EmRALainaus käyttäjältä: FergusOivoi kun pääsis taas yläasteelle ja koealueet olis semmosia muutaman kymmenen sivun pitusia. Ei yläasteella edes tarttenu lukea kokeisiin ja ysi oli täysin mahdollinen.
No onnea sitten vain sinnepäin. Itse en nyt ole lukenut kokeisiin pahemmin, ja keskiarvona 6.1
Ja silloinkin kuin luen tulokset ovat seiskan ja kasin välimaastossa.
Eli ei näin nuoremmat lapset, ei näin. Seuratkaa Ferguksen esimerkkiä.

Tai sitten seuraatte Julyn esimerkkiä. Käyttäydytte hyvin, hierotte olkapäitä opettajien kanssa ja saatte lähes ysin keskiarvon korjailemalla opettajien ja kirjojen kirjoitusvirheitä (kaksi ensimmäistä kohtaa toimivat myös lukiossa). Pratchettin kirjojen lukeminen saattaa myös auttaa äidinkielen kanssa. :'D Ai niin, jos tahdotte ansaita pientä taskurahaa, tehtailkaa mind mappeja koealueesta ja myykää niitä eteenpäin juuri ennen koetta. Takaan että rahaa tulee, mutta kukaan muu ei ymmärrä omista muistisäännöistäsi mitään. (HUOM! Kyseinen kikka toimii vain, jos omistatte "hiken" statuksen!) :D

Lainaus käyttäjältä: FergusLainaus käyttäjältä: MirkkuItse kokeeseenlukutyylini on ollut se *lukee koealueen edellisenä päivänä* ja sitten kuuntelen tunnilla. Ihan hyviä numeroita näyttää sillä tulevan. Hauskaa sitten lukiossa kun täytyy lukea kokonainen kirja yhtä koetta varten...Lukiossa kyllä sillä pääsee pitkälle että jaksaa kuunnella tunneilla =P, ite en lievästi keskittymishäiriöisenä jaksa.

Siitä ei tule mitään että koeviikon alla alkaa sitten lukemaan sitä kirjaa läpi, se asia pitää siihen mennessä kyllä osata, sitten vähän kertailee..

Tai siis se olisi se ideaali. Mulla ei ainakaan panostus riittäny moiseen %D.

... Niin, no. Itse valmistaudun vielä lukiossakin kokeeseen lukemalla kirjan edellisenä päivänä. Tai yönä. Tunneilla kuunteleminen auttaa siinä tilanteessa, samoin kuin myös muistiinpanojen tekeminen. Ei siis pelkkä kopiointi, vaan myös omien muistisääntöjen tekeminen. :D Itse tein mm. BI2-kurssilla kuvia selventämään entsyymien ajatusmaailmaa. As Jukka is my witness (se ruoja kun lainasi multa muistiinpanot sille kurssille :'D).

Muistakaahan lapset, että tänään on viimeinen Oscarien äänestyspäivä. Äänestysaikaa on keskiyöhön asti, enkä vieläkään ole tyytyväinen äänestäjien määrään! Ensi vuonna tällaista ei tule, jos äänestäjiä on näin vähän!!
Bomber
Nyt vaan kaikki uudetkin käyttäjät vaan heitteleen nimiä lomakkeeseen niin Julyn äänestämisnälkä laantuu.
AKUANKKA12
Lainaus käyttäjältä: BomberNyt vaan kaikki uudetkin käyttäjät vaan heitteleen nimiä lomakkeeseen niin Julyn äänestämisnälkä laantuu.
Noniin, tuli minunkin äänestettyä Julyn mieleksi.

Jaa, nyt pitää tehdä >:( läksyt. Heippa! :)
squid
Lainaus käyttäjältä: AKUANKKA12Noniin, tuli minunkin äänestettyä Julyn mieleksi.
En tiedä kannattaako ensi vuonna Oscareita säätää, kun kerran vaan Julyn mieliksi äänestellään. Näitä Oscareitakin kyseltiin kuukaus-pari takasinpäin, ja nyt on jo kiinnostus laantunut?
wierii2
Itse äänestin juuri. Äänestys jäi näin viime tippaan, koska en oikein ollut varma, keitä äänestäisin.
Salwer1st/
Lainaus käyttäjältä: wierii2Itse äänestin juuri. Äänestys jäi näin viime tippaan, koska en oikein ollut varma, keitä äänestäisin.
Sama täällä, johtui tosin siitä, etten äänestyksen alkuvaiheessa pystynyt kirjautumaan tänne.
Bomber
Lainaus käyttäjältä: squidEn tiedä kannattaako ensi vuonna Oscareita säätää, kun kerran vaan Julyn mieliksi äänestellään. Näitä Oscareitakin kyseltiin kuukaus-pari takasinpäin, ja nyt on jo kiinnostus laantunut?
:-P Peukku yyyl..alas.
July
Lainaus käyttäjältä: squidLainaus käyttäjältä: AKUANKKA12Noniin, tuli minunkin äänestettyä Julyn mieleksi.
En tiedä kannattaako ensi vuonna Oscareita säätää, kun kerran vaan Julyn mieliksi äänestellään. Näitä Oscareitakin kyseltiin kuukaus-pari takasinpäin, ja nyt on jo kiinnostus laantunut?

Niin. En todellakaan tee näitä omaksi mielekseni, vaan teidän. Kiitos silti äänestäneille (äänestysaikaa on jäljellä vielä muutama tunti ;)).