Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3
Kirjoittaja

Aihe: Animeketju

(34 viestiä)
Destiny
Päätin sitten pitkästä aikaa tehdä uuden threadin.

Tällä kertaa kyse on animesta: Mitä mieltä olette yleensä, mitä kaikkia animeja olette itse katsoneet, ja mitä animea suosittelette?

Itse pidän animesta hyvin paljon, vaikken sen saloihin olekaan hirveämmin ehtinyt tutustua. Toisin sanoen, olen kasonut yhtensä vain kolmea varsinaista animea, Neon Genesis Evangelionia, Narutoa ja Cowboy bebopia. Kahta viimeistä vain ensimmäisen jakson verran, sillä enempää en ole saanut käsiini. NGE:tä sen sijaan olen katsonut SubTV:ltä melkein alusta saakka ja pidän siitä kovasti. Joskus kyllä tulee tunne: "onko minulta jäänyt jotain näkemättä, vai mistä tässä on kyse?" Hyvin usein puhutaan esim. "Toisesta iskusta," josta katsojalle ei ole kerrottu mitään. Kuitenkin, aion tulevaisuudessa hankkia niin paljon animea kuin vain käsiini saan ^.^.

Teidän vuoronne.

EDIT. Listaan tähän nyt kaikki animet joihin olen tutustunut / katsonut loppuun saakka:
- Fullmetal Alchemist (kaikki jaksot)
- Elfen Lied (kaikki jaksot)
- Hellsing (kaikki jaksot)
- Green Green (kaikki jaksot)
- Neon Genesis Evangelion (lähes kaikki jaksot, muutama on jäänyt välistä)
- Love Hina (toistaiseksi 10/25 jaksoa, tulossa lisää)
- Naruton ja Cowboy Bebopin ensimmäiset jaksot.
En sisällytä listaan pokémoneja yms.
July
Loistava topic!

Itselleni anime on suorastaan elämänlanka. En voi elää ilman sitä, ja jos en näe animea esim. kuukauteen, voisi sanoa että loruni on loppu.
Itse olen katsonut/katson Fullmetal Alchemistia (Hagane no Renkinjutsushi), Trigunia, Princess Tutua, Yami no Matsueita, Gravitationia (+ OVAt), Jungle wa itsumo Hale nochi Guuta, Samurai Champloota, Sensitive pornographya (köh.) ja aikeissa olisi aloittaa Yakitate! Japanin katsominen jossain välissä ^^
Eli siis olen nähnyt alusta loppuun FMA'n, Trigunin, Princess Tutun, Yami no Matsuein ja Gravitationin (+OVAt). Muut ovat siis vielä tuijotuksen alaisina... Ja eiköhän sieltä lisääkin tule ^^

En ole itse oikein tykästynyt näihin sarjoihin, jotka pyörivät telkkarissa. Mielestäni suomalainen ääninäyttely ks. sarjoissa on täyttä enpä-sano-mitä ja muutenkin animet, joita näytetään telkkarissa, ovat enemmänkin lapsille suunniteltu. Digimon, Pokémon, Sailor Moon, Hamtaro... Ei sitä vaan jaksa innostua. Okei, kaikissa noissa sarjoissa on kivoja chibejä ja kaikki on niin söpöä, että, mutta EI NOITA VAIN JAKSA! Mielestäni Suomessa näytettyjen animeiden "ihkuttaminen" leimaa sinut heti kamalaksi penskaksi, joka taas on sitten mielestäni väärin. NGE on käsitykseni mukaan nuorille suunnattu animesarja, ja Narutoakin aletaan näyttää Suomessa.

Olen sekava. Luulen että pointtini on se, etteivät kaikki animesarjat, joita näytetään Suomessa, ole suunnattu pelkästään lapsille, ja hyvä niin. Mielestäni Suomeen saisi tuoda muutaman animen lisää NUORILLE. FMA on hyvä esimerkki. Olisihan se myös hyvä, että nuorille suunnattujen sarjojen katseluajat olisivat vähän aikaisempia, en ole itse pystynyt katsomaan NGEtä sen myöhäisen katseluajan takia.

Tulipa taas kälätettyä pitkästi, toivottavasti saitte selvää.
Destiny
!
Narutoa suomessa?!? Tämähän on loistava uutinen! Millä kanavalla, mihin aikaan ja minä päivänä?

Niin, ja minäkin olen yrittänyt tuota Full Metal Alchemistiä katsoa, mutta olen ladannut jo 4 eri versiota ensimmäisestä osasta, ja yhtäkään en ole voinut katsoa, erinäisistä syistä. Yleisin syy tähän on ollut ranskankieliset tekstitykset :S. Tarkoitus olisi kuitenkin jatkaa yrittämistä, kunhan saan uuden koneen, jonka kovalevyllä olisi enemmän tilaa...

Minä itse en edes laske Pokémonia ja kumppaneita varsinaiseksi animeksi. Ne eivät vain ole, vaikka ovatkin ^.^;;. Toivotaan että tajusitte jotain...

Entä onkos kukaan katsonut sen nimistä animea kuin Green Green? Muutamat ystäväni (irkissä... hmm...) ovat nauraneet sille hyvin paljon, ja sen avulla eräs animenvastustaja saatiin myös kiinnostumaan animesta ;). Eli löytyykö täältä tämän animen seuraajia?
July
Lainaus käyttäjältä: DestinyNarutoa suomessa?!? Tämähän on loistava uutinen! Millä kanavalla, mihin aikaan ja minä päivänä?
Tällaisia juoruja olen kuullut, että Narutoa alettaisiin näyttää Suomessa. En tiedä, ovatko ne totta, mutta kuka tuollaisia huhuja jaksaisi alkaa keksiä?

Onko sulla BitTorrent/Torrent Storm/Vastaava koneella? Mulla olisi nimittäin tiedossa yksi sivu, josta voi ladata FMAt (*köhköh* Älkää ilmiantako mua poliisille ^^) ja on mulla lisäksi kaikki jaksot koneellakin, joten täältäkin päin saa pyydettyä niitä meseitse.
Destiny
No, eihän niitä mitenkään muuten kannatakkan ladata kuin torrentteina. Eli löytyy ohjelma, käytän BitCometia. Että pistä urlia vain, vaikka pm:nä, jollet muuten ;).
July
Tässä on näköjään käynyt sillä tavalla että sivut, joilta mä olen ladannut kaikki FMAni, on lopetettu.
Mulla tosin näyttäisi olevan tuossa jaksot 1-40 .torrent-filenä, mutta muut pitäisi sitten ladata yksitellen esim. mesen välityksellä (kuten tuo .torrent-filekin). Ja kaikissa jaksoissa siis enkunkieliset tekstitykset.

Eli jos haluat nuo FMAt, joudut joko etsimään ne itse jostakin, tai mä joudun lähettämään ne meseitse (1 x .torrent-file ja 11 x Winamp media file). Your choise.
Destiny
Taitaa joutua itse etsimään, se kun kestää niin #¤&%$@:n kauan ladata mitään messengerin kautta...

No, kyllä ne varmasti joltain torrent -sivustolta löytyvät. Tai näin ainakin toivon.
July
FMAt on mun mielestä lisensioitu, eli niitä ei oikein löydä netistä. Mutta ainahan voi yrittää. ^^
Destiny
Kyllä minä löysin heti kun hain ^_^;;. Ja katsoinkin jo kolme ensimmäistä, ja kolme seuraavaa ovat tulossa parhaillaan kun tätä kirjoitan. Ja rakastuin koko sarjaan heti ^^. No, täytyy ladata lisää :P.
July
Loistavaa! Kiva että löysit uuden animen, jota tykkäät katsoa ^^
(Ja kivaa etten ole täällä Arskan kanssa ainoa, joka tajuaa jotain siitä "Ed is NOT a shrimp"-vitsistä..)

Hyviä katseluhetkiä ^^
Destiny
Jep, nyt on katsottu 18 ensimmäistä osaa, ja ainoa asia joka ketuttaa on se, että Alkuperäinen opening -musiiki (ja video) vaihdettiin. Endingillä ei niin väliä, mutta alkuperäinen opening on ihana <3. (np: Full Metal Alchemist - Melissa)
July
Saanko nillittää?
FMA'n alku- sekä loppumusiikki vaihtuu aina TUOTANTOKAUDEN vaihtuessa. (Eli siis 1. Tuotantokauden opening: Porno Graffiti - Melissa, 2. Tk'n opening: L'arc~en~Ciel - Ready, Steady, GO!, 3. Tk'n opening: Cool Joke - Undo ja 4. Tk'n opening: Asian Kung-Fu Generation - Rewrite..)
Lisäksi Larukun Ready, Steady, GO! on ihana. Samoin kolmannen ja neljännen tuotantokauden alkumusat.. Oikeastaan kaikki alkumusat ovat kivoja ^^
En ole oikein koskaan pitänyt niistä loppumusiikeista. :/ Mutta kyllä ne kelpaavat.. Kuka minä muka olen valittamaan?
Destiny
Juujuu, tottakai minä tämän tiesin. Se vain harmittaa että se vaihtuu ^_^. Se oli nimittäin mielestäni aivan loistava se ensimmäinen.

Teinpä muuten tässä sellaisen huomion, että animen katsojakunta on ilmeisen alhainen ankkiksessa, ainakin päätellen tähän ketjuun kirjoittaneiden määrästä (3, joista yksi vastustaa animea, ja kirjoitti yhden, hyvin lyhyen viestin). Mistä tämä johtuu o_O?
Anonymous
No, kyllä minä animea satunnaisesti katson, mutta tässä seurassa tuntee itsensä niin tuntemattomaksi ettei oikein voi kirjoitella mitään... No, jos joku haluaa tietää (koht) hyvän animen, voin suositella Ragnarok the Animationia, joka perustuu (ikävä kyllä) peliin, joten se voi häiritä katselunautintoa. Muuten sangen mainio (tosin alkumusiikki on ärsyttävää iloista pimpelipompelia, argh!).
July
Mun mielestäni Melissa on jotenkin vähän liian... En tiedä kuinka kuvailisin sitä... Juoneton? Ponneton? Ponneton. (Tai siis tämä on oma mielipiteeni, osasyynä voi olla vuodentakainen yövalvominen,jolloin ainoa musiikki jota kuuntelimme, oli Melissa..... Tuli siinä opeteltua sanatkin xD)

Viesteissänieiolepointtia.com
Sivuja: 1 2 3