Tämän sivun viimeisin päivitys: 23.10.2004 klo 21:19:17 |
Voit lähettää palautetta, arvosteluja yms. sähköpostilla osoitteeseen vjsaar@utu.fi.
<- 89: Aku monessa mukana | 91: Mikin kuulento ->
Julkaisuvuosi: 1. painos 1986, 2. painos 2001
Alkuteos: Donalds bunte Welt
Suomentaja(t): Mary A. Wuorio
Toimittaja(t): ?
Tekstaaja(t): Raimo Aaltonen
Sivumäärä: 256
ISBN: ?
Roopen matka kuuhun (5)
Hutihamonin papyruskääröt (47)
Pennius Polonius ja roomalaiset rahat (82)
Arenan kuningas (112)
Merirosvoelämää (141)
Kanuunanjylyä Mississipillä (172)
Alaskan kultakuume (210)
Onni onnettomuudessa (249)
Taskukirja perustuu (viimeistä tarinaa lukuunottamatta) teemaan 'Ankkojen maine ja kunnia', ollen löyhästi yhteenliittyvä tarinakokonaisuus ilman esinäytöstä. Jokainen tarina kertoo ankkojen paikoista historiassa. Keskusesine on ankkain aarrearkku, joka kulkeutuu Roopen käsiin sukupolvelta toiseen - tarinoissa seurataan arkun kulkemista vuosisadasta toiseen.
Tekijänä mainitaan joka tarinassa kirjainpari A.M.
Kansi: Roope poseeraa turkiskoristeisessa viitassa, kädessään valtikka.
Tarinoiden keskimääräinen arvosana: 3,83
Kommentteja:
"Erinomainen kokonaisuus, kiva jatkumo, kysymyksiä, vastauksia ja mukaansatempaava tarina! Yksi parhaista taskukirjoista, ehdottomasti." -vjs
Roopen matka kuuhun
Käsikirjoitus: Guido Martina
Piirrokset: Romano Scarpa
Alkuperäinen nimi: Storia e gloria della dinastia dei paperi - Zio Paperone e il rimbombo lunare (part 1)
1. julkaisuvuosi: 1970
Koodi: --
INDUCKS-koodi: I TL 749-A
Tarinan pituus: 42 sivua
Henkilöt: Roope, Aku, Tupu, Hupu ja Lupu, Pelle Peloton
Lyhyesti: Astronautit ovat laskeutumassa kuuhun, jonne Roope on vienyt aiemmin kultaraha-arkun. Tätä Roope ei sulata, vaan lähtee hakemaan arkkuaan Akun, ankanpoikien ja Pellen avustuksella.
Erityistä: --
Kommentteja yms.: "Oikein mukava kuutarina." [4] -vjs
Keskim. arvosana: 4 Arvostelijoita: 1 kpl
Hutihamonin papyruskääröt
Käsikirjoitus: Guido Martina
Piirrokset: Giovan Battista Carpi
Alkuperäinen nimi: Storia e gloria della dinastia dei paperi - Paperina e i papiri del Pah-Peh-Rheo (part 2)
1. julkaisuvuosi: 1970
Koodi: --
INDUCKS-koodi: I TL 750-A
Tarinan pituus: 35 sivua
Henkilöt: Tupu, Hupu ja Lupu, Aku (Akutep), Iines (Kelomatra), Roope (Hutihep), Karhukopla (Kamelikopla)
Lyhyesti: Ankanpojat hierovat kultarahaa, ja 'päätyvät' menneisyyteen, jossa Aku on Akutep. Hutihep, Kelomatra-faraottaren roopemainenvarainhoitaja, kuljettaa rahalastia pahamaineisen Karavaanikoplan ohi.
Erityistä: --
Kommentteja yms.: "Kiva faraotarina." [4] -vjs
Keskim. arvosana: 4 Arvostelijoita: 1 kpl
Pennius Polonius ja roomalaiset rahat
Käsikirjoitus: Guido Martina
Piirrokset: Giovan Battista Carpi
Alkuperäinen nimi: Storia e gloria della dinastia dei paperi - Petronius Paperonius e i sesterzi di Pippo Augustus (part 3)
1. julkaisuvuosi: 1970
Koodi: --
INDUCKS-koodi: I TL 751-A
Tarinan pituus: 30 sivua
Henkilöt: Karhukopla (Karavaanikopla), Roope (Pennius Polonius), Aku (Akutep), Musta Pekka (gladiaattori Petrus), Kroisos Pennonen (Croisus Anserus), Hessu (Hessius Augustus)
Lyhyesti: Karavaanikopla (tai Kamelikopla)- etsiessään Hutihepin aarretta - purjehtii aina Roomaan asti, jonne Akutep kumppaneineen on paennut. Täällä Hutihep on ottanut nimen Pennius Polonius, kätkenyt kullan viinitynnyreihin. Kaikki menee hyvin, kunnes Karavaanikopla pestautuu gladiaattoreiksi...
Erityistä: --
Kommentteja yms.: "Jatko ed. tarinasta hoidettu kivasti, muutenkin lämpöisen mukava tarina." [4] -vjs
Keskim. arvosana: 4 Arvostelijoita: 1 kpl
Arenan kuningas
Käsikirjoitus: Guido Martina
Piirrokset: Giovan Battista Carpi
Alkuperäinen nimi: Storia e gloria della dinastia dei paperi - Paperin De La Scalogna e il re dell'arena (part 5)
1. julkaisuvuosi: 1970
Koodi: --
INDUCKS-koodi: I TL 753-A
Tarinan pituus: 29 sivua
Henkilöt: Aku (Akuto), Hannu (Hanno), Iines (Inezita, hovineito), Roope (Robo Ankello), Tupu, Hupu ja Lupu, Minni (kuningatar Isabella)
Lyhyesti: Sevillassa, kesällä 1492, Akuto ja Hanno -trubaduurit kilpailevat soitannallaan kuningattaren hovineidon suosiosta. Akuto voittaa, ja saa kutsun arenataistelua katsomaan hovineidon viereen, mistä Akuton setä Robo Ankello ei ole lainkaan onnellinen.
Erityistä: --
Kommentteja yms.: "Keskitasoinen osa kokonaisuudessa." [3] -vjs
Keskim. arvosana: 3 Arvostelijoita: 1 kpl
Merirosvoelämää
Käsikirjoitus: Guido Martina
Piirrokset: Romano Scarpa
Alkuperäinen nimi: Storia e gloria della dinastia dei paperi - Paperino e il fuorilegge di Pensacola (part 6)
1. julkaisuvuosi: 1970
Koodi: --
INDUCKS-koodi: I TL 754-A
Tarinan pituus: 31 sivua
Henkilöt: Aku (Naamiomies), Tupu, Hupu ja Lupu, Roope (Robero), Kroisos Pennonen, Karhukopla
Lyhyesti: Kuuluisa merirosvo "Naamiomies" onnistuu pakenemaan uppoavasta laivasta. Setä ei ota häntä luokseen, joten hän pakenee veljenpoikiensa kanssa viidakkoon selviytymään. Valitettavasti vain Naamiomiehen päästä on luvattu palkkio...
Erityistä: --
Kommentteja yms.: "" [3]
Kanuunanjylyä Mississipillä
Käsikirjoitus: Guido Martina
Piirrokset: Romano Scarpa
Alkuperäinen nimi: Storia e gloria della dinastia dei paperi - Zio Paperone e i cannoni del Mississippi (part 7)
1. julkaisuvuosi: 1970
Koodi: --
INDUCKS-koodi: I TL 755-A
Tarinan pituus: 38 sivua
Henkilöt: Roope (MacAnkka), Aku, Kroisos Pennonen (Pennonby), Tupu, Hupu ja Lupu, Karhukopla (Jokikopla), Mikki (Kenraali), Hessu
Lyhyesti: Jokilaivuri Roope, Aku ja tämän veljenpojat koettavat kuljettaa puuvillalastin etelä- ja pohjoisvaltioiden keskinäisistä ristiriidoista huolimatta.
Erityistä: --
Kommentteja yms.: "Hymyilyttää vieläkin tuo Roopen osa..." [4] -vjs
Keskim. arvosana: 4 Arvostelijoita: 1 kpl
Alaskan kultakuume
Käsikirjoitus: Guido Martina
Piirrokset: Romano Scarpa
Alkuperäinen nimi: Storia e gloria della dinastia dei paperi - Zio Paperone e l'oro del Klondike (part 8)
1. julkaisuvuosi: 1970
Koodi: --
INDUCKS-koodi: I TL 756-A
Tarinan pituus: 39 sivua
Henkilöt: Roope (Roopert Ankka), Kroisos Pennonen (Pennonpyy), Piritta Hanhi
Lyhyesti: Alaskan kultakuumeen aikoihin Roopert Ankka ja hänen kilpailijansa Pennonpyy koettavat selvitä niin ankarista olosuhteista kuin kullan omistusoikeuksistakin..
Erityistä: - Tarinan mukaan Kroisos ja Roope syntyivät kultarynnäkön jälkeen ja riitaantuivat jo kapaloikäisinä! Roopen isä nimi on Roopert Ankka ja äidin Piritta Hanhi! Kroisoksen isä on siis herra Pennonpyy, äiti taas nimetön sairaanhoitaja!
Kommentteja yms.: "Herättää kamalasti kysymyksiä!" [4] -vjs
Keskim. arvosana: 4 Arvostelijoita: 1 kpl
Onni onnettomuudessa
Käsikirjoitus: ?
Piirrokset: Bob Gregory
Alkuperäinen nimi: ?
1. julkaisuvuosi: ?
Koodi: --
INDUCKS-koodi: ?
Tarinan pituus: 6 sivua
Henkilöt: Hannu, Iines, Aku, Mummo Ankka
Lyhyesti: Hannun onnen salaisuus on se, että hän toivoo kovasti. Nyt hän toivoo Iineksen missiksi - vaikkei Iines sitä itse haluakaan. Sekös Akuakin naurattaa.
Erityistä: - Ei liity aik. tarinoihin millään tavoin.
Kommentteja yms.: "Ei arvosteltavissa (onneksi)" [] -Ei arvosteltavissa (onneksi)