Devil’s Due Publishing on vastuussa yhden kaikkien aikojen legendaarisimman sankarittaren paluusta. Viidakon kuningatar Sheena näki päivänvalon ensimmäisen kerran jo 1942 ollen näin ensimmäinen oman lehtensä saanut naispuolinen sarjakuvahahmo; Ihmenainen seurasi toki aivan muutaman kuukauden kuluttua.
Eläinten kanssa kommunikoiva ja leopardikuvioiseen pukuun sonnustautunut Sheena aloitti varsinaisen ”viidakkotyttö”-buumin, jota hyödynnettiin lukuisissa televisiosarjoissa, elokuvissa ja Sheenaa röyhkeästi plagioivissa sarjakuvissa.
Devil’s Duelta on ilmoitettu uuden Sheena-sarjan tekevän oikeutta hahmon perinteikkäille juurille, mutta houkuttelevan myös uutta lukijakuntaa. Tarinoinnista vastaa Robert Rodi ja taiteesta Matt Merhoff. Lehden ensimmäinen numero ilmestyy kesäkuun lopulla ja kenties siinä vihdoin selvitetään, kuinka Sheena saa pidettyä säärensä karvattomina, hiuksensa hohtavina ja ihonsa virheettömänä vuodesta toiseen viidakko-olosuhteissa.
(Tuomas Lius/www.diamondcomics.com)
Sivuja:
1
Kirjoittaja
Aihe: Sheena palaa viidakkoon
(1 viesti)
Tuomas Lius
Sheena palaa viidakkoon
Viesti 1 -
04.05.2007 klo 11:40:00
Sivuja:
1