Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Kirjoittaja

Aihe: Koulu

(486 viestiä)
Toke
Lainaus käyttäjältä: _wonderlust_"Muuttuuko omenapuun omenapuus, jos se hajotetaan atomeiksi?" :D Joo, tuollaista, huoh. Itselläni alkoi eilen filosofian 1. kurssi. Ja ensimmäisellä tunnilla tuli eteen joku kysymys: "Jos metsässä kaatuu puu ja kukaan ei kuule, kuuluuko ääni?" Ja vastaus riippui jotenkin siitä, miten kukin määrittelee äänen ja vastaako kysymykseen myöntävästi vai kieltävästi. Tällasta. Ei välttämättä filosofia jatku minullakaan... ;D
Onneksi tämä jakso on sentään kohtuu rento.....

Meillä on koulussa sama juttu kokeiden palautuksen kanssa kuin Matilla. Lähes kaksi viikkoa saa venata kokeita. Saadaan ensi viikon keskiviikkona. Syysloma sitten seuraavalla viikolla.
July
Lainaus käyttäjältä: TokeLainaus käyttäjältä: _wonderlust_"Muuttuuko omenapuun omenapuus, jos se hajotetaan atomeiksi?" :D Joo, tuollaista, huoh. Itselläni alkoi eilen filosofian 1. kurssi. Ja ensimmäisellä tunnilla tuli eteen joku kysymys: "Jos metsässä kaatuu puu ja kukaan ei kuule, kuuluuko ääni?" Ja vastaus riippui jotenkin siitä, miten kukin määrittelee äänen ja vastaako kysymykseen myöntävästi vai kieltävästi. Tällasta. Ei välttämättä filosofia jatku minullakaan... ;D
Näin minäkin luulin. Sitten aloin lukemaan tuota kätilölinjan pääsykoekirjaa "Etiikka hoitotyössä" ja meinasin tappaa itseni siihen paikkaan. Kyllä, ihmisillä on eriäviä mielipiteitä eri asioista, kyllä, ihmisten arvot eroavat toisistaan, kyllä, tämä pitäisi ottaa huomioon potilasta hoitaessa ja kyllä! Sinun täytyy suhtautua potilaan hoitamiseen tämän, ei omien arvojesi pohjalta (mm. synnytyksissä kivunlievitykseen liittyvät kysymykset)! Täysin simppeleitä asioita, jotka jokainen osaa päätellä maalaisjärkeä käyttämällä, mutta joiden selittämiseen käytetään silti yli 400 sivua! ARRRGH! Emme me ihmiset ole oikeasti niin tyhmiä kuin mitä kirjailijat ajattelevat!!

Ja juu. Huomenna kamala rästilukujen lukeminen. Neljä lukua on jäänyt huomiseen mennessä lukematta, eli olen kirjan ääressä koko päivän. Muistiinpanojen kirjoittamiseen ja käsitteiden läpi kahlaamiseen menee yleensä se 2-3h/luku.
Vaari
Filosofiaa se on systerikin valitellut, mutta omat tulkintani edellisiin olisivat kuitenkin:

Omenapuu ei tietenkään ole enää omenapuu jos se hajotetaan atomeiksi, kaikkihan maailmankaikkeudessa rakentuu noista samoista hiukkasista, joten kyseessä on silloin kaiken alku ja juuri.

Tokihan puun kaatuessa lähtee ääntä, muttei kuulu, jos kerta kukaan ei ole kuulemassa.

Siinä minun mielipiteeni asiasta. ;D Ei ehkä järin filosofista, mutta mitä muutakaan tähän aikaan vuorokaudesta voi odottaa? Sitä paitsi tätähän se filosofia itse asiassa on, päättömien asioiden pohtimista.
July
Lainaus käyttäjältä: VaariSitä paitsi tätähän se filosofia itse asiassa on, päättömien asioiden pohtimista.
Komppaan tätä ihan kybällä.
Bomber
Mikäs vanhusten kerho se täällä lymyää ::D
_wonderlust_
Lainaus käyttäjältä: VaariSitä paitsi tätähän se filosofia itse asiassa on, päättömien asioiden pohtimista.
Unohtamatta sitä, että asioita kyllä pyöritellään ja märehditään, mutta niihin ei saada koskaan vastausta. Lisäksi opetajamme sanoi oikeastaan kaikkiin mielipiteisiin & perusteluihin "ei välttämättä". Voin kyllä verrytellä äänihuuliani ilman sen suurempaa järkeä tai syytä, mutta jatkuva asioiden vääntäminen ilman mitään tulosta on turhauttavaa.

Voi kun kiva. Yhteiskuntaopin kokeeni on kadonnut. Enkä siis ole hävittänyt sitä itse eikä kuulemma opettajakaan, mutta nyt sitä ei ole missään. Lievästi nyppii. Olisin halunnut nähdä, mistä esseestä sain parhaat pisteet ja mikä feilasi pahiten. Ja olisihan se numero ja kurssiarvosanakin ihan jees tietää. Ärs. Tuplaärs.
July
Lainaus käyttäjältä: _wonderlust_Voi kun kiva. Yhteiskuntaopin kokeeni on kadonnut. Enkä siis ole hävittänyt sitä itse eikä kuulemma opettajakaan, mutta nyt sitä ei ole missään. Lievästi nyppii.
He, he. :'D Tiedän parikin tyyppiä, jotka olisivat tuollaisesta tapahtumasta ihan innoissaan. Lapset, älkää ottako oppia, mutta omat ystäväni kalastivat kymppejä mm. sanomalla palauttaneensa jonkin työn/tekstin/tms. ja opettajan vain hukanneen sen. Mitäs siinä opettaja voi muka tehdä? Pakko se numero on antaa paremman mukaan, jos ei ole todisteita huonommastakaan. :D Itse en näin koskaan tehnyt, mutta joskus on tullut pyydettyä lisäaikaa joidenkin tehtävien tekemiseen vedoten abiangstiin. Ja huom! Tuo paremman numeron onkiminen toimii vain, jos olet pienikokoinen ja suurisilmäinen TYTTÖ! Mieluiten aito blondikin :D

Ahm. Niin, mitäs minun pitikään... Aivan! Kävin aamulla katsomassa YO-tulokset. Voit nyt tuoda haavasi tänne, Fergie, sillä haluan hieroa niihin suolaa käyttäen apunani enkun L:n papereita. :D Muista kolmesta aineesta (hissa, äikkä, MATIKKA!!) tuli M. Ohohohohohohohohohoo! :'D Miten surkeita kirjoittajia tästä maasta löytyy, jos keskivaikeasti lukivammainen ihminen voi saada magnan!!? :D Yhtäkään eximiaa ei nyt kyllä tullut, mutta ei se mitään. :> Hissa on yhden pisteen vajaa (E).
Mattiii
Onnittelut Julylle hyvistä arvosanoista! Itselläni tosin ei kovin kummoisesti syksyn kirjoitukset mennyt, koska sain enkusta B:n ja kemiasta tuli C. Kemiasta olisin ihan hyvin voinut saada E:n tai jopa L:n, jos ei olisi kokeessa ollut niin paljon huolimattomuusvirheitä. Mutta nyt täytyy sitten keskittyä kevään kirjoituksiin ja yritän saada edes pitkästä matikasta M:n tai E:n, se kun on vahvin aineeni.
July
Lainaus käyttäjältä: MattiiiOnnittelut Julylle hyvistä arvosanoista! Itselläni tosin ei kovin kummoisesti syksyn kirjoitukset mennyt, koska sain enkusta B:n ja kemiasta tuli C. Kemiasta olisin ihan hyvin voinut saada E:n tai jopa L:n, jos ei olisi kokeessa ollut niin paljon huolimattomuusvirheitä. Mutta nyt täytyy sitten keskittyä kevään kirjoituksiin ja yritän saada edes pitkästä matikasta M:n tai E:n, se kun on vahvin aineeni.
Kyllä se siitä hyvin menee. Ekoissa kirjoituksissa jännittää aina niin paljon, ettei ajattele selvästi. Toisella kirjoituskerralla ei jaksa enää jännittää :D
Odotin ensin C:tä tai kahta (matikka ja äikkä), mutta Onnetar näköjään hymyili tällä kertaa. :) Pukukin on jo aloitettu lauantaina (hui sitä helman määrää!!).
Vaari
Viidesosa kuulemma reputti koko syksyn kirjoitukset joten onneksi olkoon sille suunnalle.

Koulu ottaa aivoon. Viime viikon sairastelu jätti pahasti jälkeen, ja muutama koekin olisi edessä. Projekti etenee verkkaisesti kaikkien sairastellessa vuorollaan, eikä bossia ole näkynyt kolmeen viikkoon. Ihanaa istua koneella ja odottaa mitä 13.15 tapahtuu. Eteneekö homma mihinkään? Saammeko taas passit kotiin miettimään homman toteutusta? Voi olla, mutta eikö asiasta voisi ilmoittaa etukäteen? Ei täällä.
July
Lainaus käyttäjältä: VaariViidesosa kuulemma reputti koko syksyn kirjoitukset joten onneksi olkoon sille suunnalle.
Ahm. Siis 5%. Arvosanarajat muuttuvat vuosittain suunnilleen Gaussin käyrän mukaan. Improbaturia jaetaan siis n. 5%, laudaturia saman verran. Muiden arvosanojen prosentuaalinen määrä jakautuu normaalijakauman mukaan (C:tä tulee prosentuaalisesti eniten, muistelisin). Voin yrittää etsiä jonkun käyrän.

//MUOKSIVIIKATE Google on ystävä. Ylioppilastutkinnon arvosanajakauma: L 5% E 15% M 20% C 24% B 20% A 11% I 5%
Väkersin törkeän huonon käyrän paintilla (kuka muka jaksaa avata Photarin?) Kuva.
Vaari
Lainaus käyttäjältä: JulyAhm. Siis 5%. Arvosanarajat muuttuvat vuosittain suunnilleen Gaussin käyrän mukaan. Improbaturia jaetaan siis n. 5%, laudaturia saman verran.
Selvä, satuinkin vain huomaamaan tuon viidesosan aamun Etlarissa. :D
Lily
Täällähän liikkuu paljon hikkejä XD Kaikella kunnioituksella siis...
Itse en hiketius ole, vaikka monet tyypit, jotka eivät minua tunne, olettavat niin. Silmälasit tekevät ilmeisesti älykkään näköiseksi. Olen keskihyvä kaikessa, paras hissassa, ussassa, äikässä ja kuviksessa. Liikkakin on ihan kivaa, ilman sitä rinnakkaisluokkaa...
Oikeastaan ainoa ongelmani koulunkäynnissä on se, etten jaksa lukea kokeisiin. Maanantaina ja tiistaina on taas kolme koetta, ja olen lukenut vain puolet yhden aineen koealueesta. Atk-kokeeseen ei tosin voi lukea, ja se on valinnaiskurssi. Kemiassa saadaan käyttää kirjoja, mutta täytyy saada vähintään 8+ että saisin kasin jaksoarviointiin. Hissasta täytyy saada vähintään 9+ tai 9½ niin voin saada kympin, jos saan 4. jakson hissankokeesta 10. Että tälläistä täällä suunnalla... Paitsi onhan keskiviikkona ne kaikki bilsan uusinnat... Koulu raastaa aivoja halki ja poikki.
Minulla on muutenkin hirveä paniikki numeroista, kun 8. ja 9. luokan numerot vaikuttavat lukioon pääsyyn...auta armias... En ikinä pääse pois yläasteelta... Ranskakin menee hyyyvin huonosti...
Eltharion
Ensi viikolla sitten kolme koetta + atk-kurssin projekti pitäisi palauttaa maanantaina ja kuinkas ollakkaan en ole vielä edes aloittanut. Niin, kokeita kokeita. Ruotsi, hissa ja mantsa. Muut menevät hyvin, mutta a-ruotsi ei oo mun juttu ja koekin menee varmaan päin melkoria. Ainakin tunnit saa nauraa kun moni vain sopertelee mitä sattuu ja keskittymisen herpaantuessa puheenaiheena on kaikki muu kuin ruotsi. Usein esmes. viiden minuutin välein kaikilla on kylmä tai kuuma ja ikkunaa rämpätään sitä mukaa. :).
Aku Vankka
Tässä on mitä ilmeisimmin ennen joulua enää neljä koetta tulossa: ensi torstaina ruotsinkoe, seuraavan viikon torstaina terveystiedonkoe, heti seuraavana päivänä perjantaina kemiankoe ja jossain vaiheessa vielä historiankoe. Ruotsi ja hissa tulevat aika varmasti menemään hyvin vaikken erityisesti luekaan kokeisiin, kemiankokeen arvosana vähän riippuu aiheesta, jota alamme ensi viikolla käsittelemään (onko se helppo vai vaikea), sillä esimerkiksi edellisestä kemian kokeesta sain 10- vaikken koskanutkaan kirjaan lukeakseni sieltä jotain - aihe vain oli helppo. Terveystieto tuskin menee hirveän hyvin, ellen sitten hyvin ahkerasti lue siihen kokeeseen.
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33