Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4 5
Kirjoittaja

Aihe: Piirustuskisan äänestys

(72 viestiä)
jho
Nyt on siis äänestyksen aika.

Tässä työt:

Kääk13
Bomber
Kurmeloinen
puukaasari
Tiala
akuankka1313

Jouduin joidenkin kuvien kokoa muuttamaan, oli niin isoja ja oli vähän ongelmia noiden kanssa muutenkin..

Tähän ketjuun kaikki kehut (siis kuvien kehut) + kaikki muu mikä tähän "kisaan" liittyy.

Elikkä yhdelle työlle voit antaa äänesi, ja eniten ääniä kerännyt voittaa paljon mainetta ja kunniaa.
Muistakaa: tämä ei ole mitään vakavaa. ;) :)

Äänestysaika päättyy 31.12.07 ja voittaja on selvillä sitten 1.1.08.
Onnea ja menestystä kaikille!
Anaconda
Äänestys on nyt lisätty. Tulokset näkyvät muille kuin ylläpidolle vasta sitten kun äänestysaika on ohi.

Säilyy sitten jännitys äänestyksen loppuun asti.

Ja pitäkääpä mielessä, että annettua ääntä ei voi muuttaa.
HN Erkka
Kääk13: Olet käyttänyt paljon aikaa tohon. Mutta silti minua häiritsi jokin...
Bomber: Hieno kuva! Olisit vain värittänyt sen tietsikalla.
Kurmeloinen: Piirrokset olivat loistavia, mutta olisit tehnyt taustallekkin jotakin.
Puukasaari: Vau! Eniten tässä häiritsi tuo sumeanoloinen kuva.
Tiala: Heh heh! Vitsi oli hyvä! Mutta eikös tässä pitänyt tehdä piirrustus?
Akuankka1313: Todella hieno, tuon kun olisit värittänyt!

Ylemmästä kommenteista ei voi päätellä, ketä äänestin. ;D
Mietin noin kaksi minuuttia ketä äänestäisin, mutta enpä kerro ketä! :D
Bomber
Uuh, kyllä nyt taidan jäädä tuherruksikseni muiden jalkoihin, sen verran kova on taso. Mutta tärkeintähän ei ole voitto vaan reilu peli murskavoitto
jho
Onko muuten vierailla äänestysoikeus?
Kääk13
No voi hyvät hyssykät!
Kaikki ovat todellakin pistäneet parastaan.
Aivan upeita kuvia. :D ;D :)
Taidan arvioida samalla tavalla kuin HN Erkka
Kääk13: Lainaus:akuankan toimitus:
Komia oli - jatka samaa rataa!

Bomber: Kiva kuva, jossa on omanlaisensa juhlallinen tunnelma. Käsityöjälki on aina elävää.
Kurmeloinen: Kuvassa oli oikeanlaista tunnetta. Tämä kohtaus pisti minut miettimään. Vaikkakin taustaa ei ole, niin työ on herkkyyttä uhkuva muutenkin kaikessa yksinkertaisuudessaan.
puukaasari: Piirroksestasi välittyi aitoa juhlantuntua ja onnellisuutta sekä kiitollisuutta. Myös puhekuplan teksti on mietitty hyvin. Huomasin myös Julle Ankanpään patsaan rakennelmien takana. ;)
Tiala: Juuri oikeanlainen julistemainos. Vitsi on yksinkertaisen osuva ja jaksaa naurattaa. Minun mielestäni tämä on mukavan erilainen muihin verrattuna.
akuankka1313: Taattua tyyliä. piirrustuksen asettelu on kohdillaan ja hauskoja yksityiskohtia läytyy paljon. :D Kuvan epätarkuus tosin häiritsee, mutta luonnollisesti siitähän ei voida miinusääniä antaa.

Parhaan kuvan valitseminen on TODELLA vaikeaa. Ihan oikeasti!
P.S. Tämän kuvan annoin siis Donille vastapalvelukseksi kahdesta nimmarista. Vaikka miehellä olikin kiire niin uskon hänen ilahtuvan vastalahjasta. ::)
Anaconda
Lainaus käyttäjältä: jhoOnko muuten vierailla äänestysoikeus?
Äänestysoikeus on vain rekisteröityneillä käyttäjillä.
akuankka1313
Upeita kuvia, täytyy myöntää. Jokainen on jollain tavalla erilainen. Harmi vain, kun oma kuvani tuli niin pienenä, kun muuten olisi erottanut yksityiskohdat paremmin.

Kääk13: Olet tehnyt paljon työtä, ja värityskin on upeaa. Taattua Kääkkiä. Bravo!
Bomber: Tässä olet värittänyt hyvin, ja juhlatunnelmaa löytyy, mutta jotain muutakin kuin rahasäiliö olisi kelvannut taustaksi.
Kurmeloinen: Sykähdyttää yksinkertaisuudella, mutta silti erilaisena, hienoa!
Puukasaari: Tuosta näkee selvästi, kuinka paljon olet työstänyt itseäsi. Lopputulos ei ole lainkaan hullumpi ja juhlatunnelmaa on ilmassa selvästi!
Tiala: Hieno, mainostusmainen vitsi ja hienosti piirretty Roope.
Jukka
Kääk13: Taattua Kääk13:maista laatua. Monen eri ikäisen Roopen yhdisteleminen oli mainio idea!
Plussaa tuo myös kuvassa esiintyvät henkilöt, jotka ovat Roopelle läheisiä.

Bomber: Hienosti yhdistetty kuva Roopesta ja Roopelle läheisestä monumentista (= eli rahasäiliöstä).
Kukkula olisi mahdollisesti voinut olla suurempi, kun Rahasäiliön varjo ylettää niin pitkälle.

Kurmeloinen: Ensimmäiseksi kuvan nähtyäni erehdyin melkein luulemaan, että kuvan on piirtänyt Don Rosan tapainen ankkapiirtäjä. Hyvin kiteytetty kuva Roopen elämästä!

Puukasaari: Mainiosti tehty kuva Roopesta ja hänelle nykyään läheisistä henkilöistä. Samoin Rahasäiliökin on oiva bonus kuvaan. Valkoisia alueita olisi voinut vielä hieman tarkemmin värittää.

Tiala: Tämä oli selkeä poikkeus muista kuvista, kun se sisälsi oivallisen vitsin.
Roopen vihainen naama sai oikeasti naurattamaan.

akuankka1313: Hienosti tehty kuva Roopesta ja Akusta! Roopen muistelukupla tuo plussaa.
Kuvanlaatu hieman häiritsee, mutta eihän sille mitään voi.

Kokonaisuudessaan erittäin laadukkaita kuvia!
Hienoa työtä! :)
Kurmeloinen
Veitte jalat suustani, ei oikein tiedä ketä äänestäisi!

Sitä miettiessä voisin itsekin kommentoida.

Kääk13: Upea, Rosamainen idea, mutta silti sinun hauskalla ja omaperäisellä tyylillä!
Bomber: Mukavan yksinkertainen, mielestäni rahasäiliö sopii tuonne taustalle noin.
puukaasari: Huomaa ettei ole ensimmäinen kerta kun olet piirtänyt ankkoja, todennäköisesti. Hieman suttuinen yleiskuva, mutta ei sen anneta haitata. :)
Tiala: Hauska teksti! Toimii kuvana, kun siinä on vitsi, ei siinä aina tarvitse piirustusta olla pääosassa. Vaikka piirustuskilpailu onkin...
akunkka1313: Osaat oikeasti piirtää ankkoja hyvin. Noista tulee paikoin Korhosen Kari mieleen :) Kuva on hieman epäselvä, ja perspektiivi käyttäytyy vähän hullunkurisesti paikoin, mutta yksi lemppareistani tämä on.

Kiitos kommenteistanne. Tuosta omasta kuvastani: Taustan tosiaan jätin pois kokonaan. Mielestäni tuo toimii todennäköisesti paremmin noin, kuin jollain taustalla...en osaa tehdä taustoja. Mustat kehykset lisäsin kuvaan tiivistääkseni kokonaisuutta.
puukaasari
Kääk13: Upea! Todella hyvin yhdistetty nuo eri ikäiset Roopet.
Bomber: Hieno, tosin itseäni hieman tuo taustan puute vaivasi.
Kurmeloinen: Loistava, kuin itse Rosan kädestä!
Tiala: Hyvä, vitsi oli hauska :)
akuankka1313: Hieno, ehkä perspektiivissä vielä hieman hiomista mutta muuten bueno.
Barksi
Kääk13: Aika mielikuvitukseton ratkaisu. Näitähän on tänävuonna Ankassa julkaistu Don Rosan toimesta.

Bomber: Yksinkertainen, ei huono. Rahasäiliö toimii hyvin.

Kurmeloinen: Tykkään tyylistäsi, mutta tämä ei ole parasta sinua. Hieno silti.

Puukaasari: Lyijykynä olisi kannattanut kumittaa pois. Ja väritystäkin olisi voinut miettiä hieman. Mutta pidin tästä kovasti, ääneni meni tälle. Rahasäiliö on hyvä lisä, mutta hieman kummallisen näköinen. Tajuat sen varmaan itsekkin. ;)

Tiala: Tämä "vitsi" on ollut jossain ennenkin. Ehkä pelkkä piirustus olisi toiminut paremmin.

Akuankka1313: Kuva on todella epäselvä. Perspektiivin kanssa näyttäisi olevan parantamisen varaa.
Tiala
Lainaus käyttäjältä: BarksiTiala: Tämä "vitsi" on ollut jossain ennenkin. Ehkä pelkkä piirustus olisi toiminut paremmin.
Itsekin mietin, että oli jotenkin tutun kuuloinen vitsi :P Mutta en saanut päähäni missä sen olen kuullut...

Kova taso oli kisassa, oma suosikki oli vaikea valita.
Tässä jotain kommenttia:

Kääk13: Hienosti tehty kuva! Taustaan olisi ehkä voinut panostaa vähän enemmän... Ja ajankohta vähän huono, kun nuo Rosan samanmoiset on juuri julkaistu Akkarissa.
Bomber: Hieno kuva tämäkin, säiliö varsinkin tosi hieno. Vähän kun olisi vaan ollut isompi...
Kurmeloinen: :o Taustan puuttuminen on vain etu. Hienoa elävää viivaa ja hienosti väritetty. Ja musta paksu borderi kruunaa kuvan.
Puukaasari: Hieno! Taustalla näkyvä rahasäiliö on barksilais-rosalaista tyyliä, siitä plussaa. Ja Jullen patsaan siluetti on hieno. Kuplan fontti olisi saanut olla käsinkirjoitettu...
aa1313: Voi harmi kun näkyy noin huonosti. Tosi hieno, ainut jossa on täytekakku! ;)
Kääk13
Lainaus käyttäjältä: BarksiKääk13: Aika mielikuvitukseton ratkaisu. Näitähän on tänävuonna Ankassa julkaistu Don Rosan toimesta.
Lainaus käyttäjältä: TialaKääk13: Hienosti tehty kuva! Taustaan olisi ehkä voinut panostaa vähän enemmän... Ja ajankohta vähän huono, kun nuo Rosan samanmoiset on juuri julkaistu Akkarissa.
Kiitoksia!
Kuten olen muutamasti maininnut, kuvaa ei suunniteltu tätä kisaa varten vaan tein sen annettavaksi Don Rosalle vastapalvelukseksi hänen nimmareistaan.
Päätin käyttää lähtökohtana Rosan Roopen eläkertaa ja toteuttaa sen edes osin samalla tavalla kuin hän ne keräilykuvat. Omistin työni siis hänelle ja annoinkin sen.

Ajan kohta tätä kisaa varten oli ehkä hieman huono, mutta ajattelin käytää kuvaa, koska minulla sellainen jo valmiina oli. Ehkä sitten seuraavassa aiheessa voin piirtää vartavasten tätä kilpailua varten uuden kuvan. :)
Barksi
Lainaus:Lainaus käyttäjältä: Kääk13Lainaus käyttäjältä: BarksiKääk13: Aika mielikuvitukseton ratkaisu. Näitähän on tänävuonna Ankassa julkaistu Don Rosan toimesta.
Kiitoksia!
Kuten olen muutamasti maininnut, kuvaa ei suunniteltu tätä kisaa varten vaan tein sen annettavaksi Don Rosalle vastapalvelukseksi hänen nimmareistaan.
Päätin käyttää lähtökohtana Rosan Roopen eläkertaa ja toteuttaa sen edes osin samalla tavalla kuin hän ne keräilykuvat. Omistin työni siis hänelle ja annoinkin sen.

Hauska idea antaa tuollainen kuva Rosalle, mutta tässä kilpailussa se ei vain välttämättä toimi. Ei se silti huono ole, ei missään tapauksessa.
Sivuja: 1 2 3 4 5