Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2
Kirjoittaja

Aihe: Lucky Luke

(23 viestiä)
Crosby
Kyllähän tämä lännensankari vailla vertaa oman aiheen ansaitsee. Ampuu nopeammin kuin varjonsa. Itse tykkään LL:n seikkailuista paljon ja onhan niitä jo Suomessakin julkaistu kiitettävästi. Taisi olla noin 75:n paikkeilla nämä tavalliset albumit mitä Suomessa on julkaistu ja siihen päälle sitten erikoisjulkaisut sun muut. Perunamaalta löytyy hyvät listat, jos haluaa katsoa. Tekijähän oli aluksi Morris ellen väärin muista ja sitten jossain vaiheessa taisi tulla Goscinny mukaan kuvioihin. Nyt uusimmat albumit on sitten ihan muilta kuin Morrikselta. Nimiä en nyt muista. LL on minun listoissani sarjiksien osalta heti hyvä kakkonen Ankkojen ylivoimaisen johdon jälkeen. LL:nkin kakkossija on kyllä suunnilleen kiveen hakattu. Itse en tällä hetkellä albumeita paljoa omista, mutta niitäkin lienee tulossa lisää aina, kun lompakko antaa periksi. Suurimman osan olen kyllä lukenut vaikka kirjastosta lainaamalla.

Oikein suurimmille LL-faneille ja keräilyhamstereille on julkaistu myös LL-kirjasto Egmontin toimesta. Siihen on koottu kirjoihin aina 3-4 seikkailua peräkkäisiltä vuosilta. Aivan ensimmäiset tarinat ovat vielä julkaisematta LL-kirjastossa. Itse en tätä osta, kun ei nyt ole varaa kaikkeen mahdolliseen. Perusalbumit saa riittää.
TKal
Kyllähän tuo ihan hyvä sarjakuva on, en tosin ole lukenut kuin muutaman albumin, nekin näitä melko uusia, joita Goscinny ei ole käsikirjoittanut. Itse pidän kuitenkin ehkä enemmän Tintistä ja Asterixista.
HN Erkka
Se on kyllä loistava sarjis!! Suosittelen lukemaan. :P
Tive
Itse olen lukenut lähes kaikki vanhat Lucky Luke albumit (lainaksi sain ::)) ja ihan hyviähän ne ovat, mutta jokin niistä jää puuttumaan jos vertaa niitä esimerkiksi Asterix albumeihin. Näitä uusi en ole lukenut, mutta luulen, että ne eivät ole yhtä hyviä kuin ne "alkuperäiset" Lucky Luket...
Karhula
Lucky Luke on aivan upea sarja, kun siinä tapahtuu kaikkea. Ku se ampuu varjoaankin nopeammin, 8)
mutta en omista yhtään vaan olen lainannut kirjastosta, josta löytyy melkein kaikki.
Sarjakuvissa Lucky Luke on toisiksi paras:
1. Aku Ankka
2. Lucky Luke
3. Karvinen
Näin ne menee. ;)
Etsivä Kaasi
Lucky Luke on aivan mahtava sarjakuva. Paljon huumoria ja hyvät tarinat. Yksi suosikki sarjakuvistani. :D
Tiala
Lucky on listassani kolmantena, Ankkojen ja Tintin jälkeen.
Aivan loistavaa ja erilaista huumoria. Toivottavasti näistä julkaistaan joskus suomessakin kovakantiset versiot, niinkuin Tinteistä on ruvettu julkaisemaan. Voisi kyllä hyllyt notkua yli 75 kirjasta ::)
Turtana
Lucky Lukea olen lukenut jonkin verran, ja todella hyvä se on! LL on kaikella muotoa erinoimainen sarjis :D Seikkailut on hyviä ja huumoria riittävästi. Piirrostyyli on myös yksi asia, mikä on myös innostaa lukemaan; hahmot ovat todella ilmeikkäitä ja kaikki vähintään jollakin tavalla eri näköisiä. Jännä (ja hyvä) juttu myös, että vaikka anmpuminen ja revolverit ovat melko selkeässä osassa, väkivaltaa ei LL:ssä ole juuri ollenkaan.
Crosby
Lainaus käyttäjältä: TialaLucky on listassani kolmantena, Ankkojen ja Tintin jälkeen.
Aivan loistavaa ja erilaista huumoria. Toivottavasti näistä julkaistaan joskus suomessakin kovakantiset versiot, niinkuin Tinteistä on ruvettu julkaisemaan. Voisi kyllä hyllyt notkua yli 75 kirjasta ::)

Ei taida tulla yksittäisiä versioita, mutta tuota Lucky Luke-kirjastoahan on jo julkaistu monta osaa. Siitä vaan ostamaan tyylikkäitä kovakantisia LL-kirjoja. Näyttäisi löytyvän aika lailla kaikista kirjakaupoista ainakin mitä olen netistä hakenut. Jos rahaa ja intoa vaan riittää.

Lainaus käyttäjältä: TurtanaJännä (ja hyvä) juttu myös, että vaikka anmpuminen ja revolverit ovat melko selkeässä osassa, väkivaltaa ei LL:ssä ole juuri ollenkaan.
Itse toivoisin välillä, että edes vähän olisi väkivaltaa, kun välillä se on turhauttavaakin, kun aseita paukutellaan, mutta mitään ihmeempiä ei tapahdu. Enimmäkseen toki tämäkin on hyvä asia, kun monet aivan pienetkin lapset tätä lukevat. Voisihan sen vaikka tehdä niin, ettei veri lennä, mutta tyypit lakoaisivat jos osuma tulisi. No hyvä sarjis tämä näinkin on.
Tiala
Lainaus käyttäjältä: CrosbyEi taida tulla yksittäisiä versioita, mutta tuota Lucky Luke-kirjastoahan on jo julkaistu monta osaa. Siitä vaan ostamaan tyylikkäitä kovakantisia LL-kirjoja. Näyttäisi löytyvän aika lailla kaikista kirjakaupoista ainakin mitä olen netistä hakenut. Jos rahaa ja intoa vaan riittää.
Katsos vain, olimpa huolimaton. Tajusin tuon alotusviestin niin, ettei tuota libraryä ole suomessa julkaistu...
On vähän kalliita.. Pitänee ostaa käytettyinä..
jojo3
Minun mielestä Ankkojen jälkeen Lucky Luke on ehdoton ykkönen!
Lucky Luke on tällä hetkellä mun mielestä 3. paras, edellä Ankat ja Asterix.

Iskä keräilee näitä Lakkiluke-albumeja, tosin meiltä kyllä aika paljon puuttuu.
Parhaimmat Lakkiluukit ovat ne, jotka on tehnyt Goscinny ja Morris.
Toki nämä nykyisetki ihan ok ovat, tosin ei nyt aivan yllä alkuperäisten tasolle.

Ei voi muuta sanoa kuin että aivan mahtava sarjakuva.
rulezman
Lainaus käyttäjältä: CrosbyTekijähän oli aluksi Morris ellen väärin muista ja sitten jossain vaiheessa taisi tulla Goscinny mukaan kuvioihin.
Morris ja Goscinny loivat yhdessä Lucky Luken, Morris piirsi ja Goscinny käsikijoitti, mutta sitten Goscinny kuoli 70-luvulla autokolarissa, siitä lähtien Morris on tehnyt Lucky Lukea yksin.

Ja minä olen lukenut kaikki sarjat, mitä Suomessa on ilmestynyt. Melkein yhtä hyvä, kuin Aku Ankka :)
Crosby
Tämä sivusto on kyllä samaa mieltä kanssani siitä, että Morris teki itse aluksi Lucky Lukea jokusen albumin ja vasta sitten tuli Goscinny mukaan.

http://www.helsinki.fi/~lakoma/comics/index.html

Tuolta etsit Lucky Luke-kohdan ja klikkaat sitä.
rulezman
No ei hän kuitenkaan kauaa niitä ilman Goscinnyä tehnyt.
Barksi
Lainaus:...siitä lähtien Morris on tehnyt Lucky Lukea yksin.
Morris on kuollut. Nykyään Lukea piirtäää Achde, joka kävi viime vuonna Suomessakin. Mukava kaveri, täytyy sanoa.
Sivuja: 1 2