Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4
Kirjoittaja

Aihe: Piirustuskisa 9

(54 viestiä)
EmRA
Battle for our souls BEGINS.

Dem rools:
1. Yksi "kilpailija" saa lähettää kisaan vain yhden kuvan.

2. Kisaan osallistuvan piirroksen maksimisuosituskoko on 820*820 pikseliä.

3. Kuva jolla osallistut kisaan tulee lähettää Ankkalinnakkeen gmail-tilille ankkalinnake at gmail piste com 15.3.09 mennessä. Mainitse myös nimimerkkisi foorumila. Äänestysaika kestää 16.3-22.3.09

4. Kisaan osallistuva piirros saa olla maksimissaan kolmen (3) ruudun strippi tai yksittäinen kuva (jälkimmäistä suositellaan).

5. Osallistuaksesi kisaan sinun on rekisteröidyttävä foorumille. Vieraana ei saa osallistua!

Ja nyt, moment you all have been waiting for... Piirrustuskisa ysin aiheena on... DUNDUNDUN...
Suomi! Aluksi Turtanan kanssa mietimme kahta eri aihetta, mutta päädyimme tähän,
osallistujamäärän takia (toivottavasti niitä tulee!)
Eli siis, kaikki talvisodasta sampoon, ja samposta talvisotaan.
Kunhan Suomi on kuvasi aiheena.

Onnea kaikille kisaan!
Bomber
Hieno aihe, nyt taidan osallistua.
Salwer1st/
Hyvä aihe on. Osalistun tietysti.

Edit: Aihe jo mielessä. Pahoittelut etukäteen lakimiehille, jotka ovat suunnitelleet erään lain...

Edit 2: KÄÄK! A3:ia ei ole enää!! Aloitus siis viivästyy huomiseen ja tästä työstä olen tekemässä todella suurta, joten yhdenkin päivän ajanhukka voi tietää rajua myöhästymistä. KÄÄK!
Aku Vankka
nomaigaad. Aina olen ensimmäisten joukossa tullut sanomaan ''hyvä aihe, osallistun varmaan'' mutta aina osallistuminen on tyssännyt toteutukseen, joka ei minun piirtäjänlahjoillani onnistu >:(
Nyt aihe on niin hyvä, että saatan jopa harkita osallistumista (taas sanoin sen) ja yrittää saada jotain aikaiseksi. Ideaa ei kylläkään ole mielessä juuri nyt :(
Turtana
Näin nopeasti ei ole uusi kisa varmaan koskaan tullut! Mutta melko varmaan olen mukana. Mitään kunnon ideaa ei vielä ole. Varmana jotain keksin. Pitäisi vaan muistaa piirtää sekin "neljä mestaria"-kuva...
Kultu_Kimallus
Varmasti osallistun, vaikka mielessä ei ole mitään...ei yhtään mitään ;D
Peetukka
Lainaus käyttäjältä: Kultu_KimallusVarmasti osallistun, vaikka mielessä ei ole mitään...ei yhtään mitään ;D
Sama juttu.

Edit: Nyt sain mahtavan idean! :D Pitää lähteä työstämään.
wierii2
Osallistuisiko kerrankin. Vaikka, voittoahan ei todellakaan tule, koska
piirtäjänlahjani ovat niin olemattomat. ;D
Turtana
Saa nähdä, osallistunko sittenkään. Voi olla, etten ehdikään...
Bomber
Kuvani on jo oikeastaan valmis, säädän sitä vielä hieman hitaalla mutta varmalla paintilla.
Se on hyvin yksinkertainen kuva.
Peetukka
Minulla on jo luonnos valmiina. Voi olla, että joku voi revetä nauruun, kun tuon näkee.. ;)
Kultu_Kimallus
Minä en taida sittenkään keritä osallistumaan, kun kokeita tulossa ja sillä tavalla :-
Salwer1st/
Lainaus käyttäjältä: PeetukkaMinulla on jo luonnos valmiina.
Samoin. Sain juuri tehtyä. Huomenna tussaamaan ja tekemään viime hetken muutokset.

Mutta, ajattelin, että sääntöjä voitaisiin uudistaa. Koska eräät käyttäjät lähettävät kuvansa hiukan liian suurina, ajattelin, että kuvat voisi omatoimisesti laittaa johonkin kuvanjakelupaikkaan haluamansa kokoisena ja lähettää YV:llä vain linkki äänestyksen järjestäjälle. Jos ei osaa laittaa itse, voisi vielä lähettää kuvia Ankkalinnakkeen gmailiin. Jos siis käytettäisiin tätä tapaa, näkyisivät kuvat paremmin, eikä tarvitsisi tehdä pieni yksityiskohtia isolla, jotat ne näkyisivät. Kannatusta, vastustusta?
Bomber
Huomattavasti helpompaa olisi vain ladata jokin kuvansuurennus/pienennys-ohjelma, kuten vaikkapa VSO Image Resizer(crackis).
Salwer1st/
Lainaus käyttäjältä: BomberHuomattavasti helpompaa olisi vain ladata jokin kuvansuurennus/pienennys-ohjelma, kuten vaikkapa VSO Image Resizer(k hjhh).
Pienentäessähän ne yksityiskohdat juuri muuttuvat niin pieniksi ettei niitä näe. Varsinkin minun A3-arkille tehdyssä työssäni, jossa ankatkin ovat ihan pieniä.
Sivuja: 1 2 3 4