Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Kirjoittaja

Aihe: Pahisten paratiisi

(126 viestiä)
Hirmu
Hahaha, ei voi olla totta, hyvikset voittivat sittenkin. :'D Harmi, että tipuin niin aikaisin! Olin kyllä tietoinen siitä, että olemalla aktiivinen asetin itseni mahdollisesti tappolistalle, mutta ei voi mitään. :/ Minusta tahallinen hiljaa oleminen kun on kaikin puolin rasittava taktiikka, jos sitä edes taktiikaksi voi kutsua. Juonareissa on tarkoitus keskustella ja epäillä ihmisiä puheiden perusteella, siinähän se idea, hauskuus ja haaste on.

Palautetta PJ:lle: pelissä oli mielenkiintoisia rooleja ja vedit pelin hyvin. :) Yhtä asiaa mietin: hyviksille ei vissiin annettu tavisnimiä, joilla esiintyä, siltä varalta, että roolinimet päätetään paljastaa? Näin tehtiin ainakin yhdessä pelaamassani pelissä, eikä hyvisten nappaamisessa sitten päästykään menemään siitä, mistä aita on matalin (jep, siinäkin pelissä olivat hyvikset ja pahikset tavallaan toisinpäin :D). Olisi kiva, jos tätä keinoa käytettäisiin jatkossa ainakin jossain pelissä. Pakottaisi keskustelemaan, kun pelkällä nimen kertomisella ei selviäkään. :D

Kiitos kaikille pelistä, etenkin PJ:lle! Ja onnea viimeisenä eloonjääneelle jojo3:lle! :D
hjhh
Lainaus käyttäjältä: akkaridekkariAnkkaristihan ei tietenkään ollut ainoa hyvisvaihtoehto, mutta luotin melko varmasti Tokeen ja jojoon. Jojo sitten petti luottamukseni.
Kun yksi sanoo jotain niin kaikki uskovat. Mitä viime pelin loppua seurasin niin sama oli siinäkin. Ja äänestyksessä sitten vaikea erottua, kun sitten aletaan sen takia epäilemään.

Olin välillä vähän pihalla ja olin vähän epäakviitinen, mutta mukava peli oli. :)
Kreach
Lainaus käyttäjältä: y-viestijojolleKuinka tyhmiä nuo ovat.. Paljastelevat roolejaan :D

Toke
Ankkaristi
Akuhullu97

Näistä joku on kaapu. :) Ensin ensiyönä tiputat dekkarin ja siihen mennessä ovat jo muut paljastaneet roolinsa ja tiedät ehkä kuka on kaapu.

Kroisos Pennonen voisi olla hyvä nimi. Paljasta vasta hätätilanteessa.

Tuossa oli se lista, joka jäi jäljelle teidän roolit paljastettua. Kolme kaveria, ei olisi enää kauan ollut kun olisimme osuneet Kaapuun.

Lähditte ehkä paljastamaan noita rooleja vähän ajattelematta. Ajattelitte vain, että viime pelissä se toimi, varmasti nytkin.

Muutamasta pelaajasta kommenttia:

Pullasorsa: Missä olit? Yleensä olet yksi aktiivisimmista pelaajista. Nyt tavisrooli ja kaikki auki. Lähdit vain paljastamaan roolisi, vaikka yleensä olen ajatellut, että olet yksi parhaista perustelijoista (ainakin Ankkalammen mukaan). Menit vain muiden mukana, vaikka muissa peleissä olet napannut osittain sen johtajan roolin... Ainakin AL:ssa.

Ducker97: Miksi ilmoittautua peliin, jos ei pelaa?

Hirmu: Miksi taktiikkasi oli olla pelin aktiivisin pelaaja?// okei ;D

Mac Ducky: Pelasit loistavan aktiivisesti. Muissa peleissä olet ollut yksi epäaktiivisimmista pelaajista.

Akkaridekkari: Olisin itse tehnyt radikaaleja ratkaisuja ja lähtenyt pelaamaan riskillä: olit musta-pekka, kaikki tiesi sen ja hyvis tiputtaisi varmasti sinut seuraavaksi (aa1313 yön jälkeen). Tosin taisit olla pelin aktiivisin pelaaja, vaikka olit alun poissa?

Lainaus käyttäjältä: hjhhKai minun pitää paljastaa kuka olen, ettette äänestä minua ulos. Sikari-Sakarihan minä olen.
Joten hyvis on luultavasti ankkaristi, tai sitten joku jota ei ole epäilty.

Tämäntapaisia aivan turhia paljastuksia oli paljon. Sitten epäillään ankkaristiä ilman MITÄÄN epäilyjä. Kiitos hjhh, taisit "avata" tuon Ankkaristin äänestämisen ja täten hyvisten voiton. :D
Hirmu
Lainaus käyttäjältä: hjhhJa äänestyksessä sitten vaikea erottua, kun sitten aletaan sen takia epäilemään.
Kaikissa aiemmin pelaamissani peleissä on epäilty nimenomaan niitä, jotka niin sanotusti menevät massan mukana eli äänestävät samaa kuin muutkin. :DD Joukkoon on helppo sulautua; mitä ihmeen epäilyttävää on siinä, että äänestää omin perustein? (Noh, when in Rome...)

Lainaus käyttäjältä: KreachHirmu: Miksi taktiikkasi oli olla pelin aktiivisin pelaaja?
Se ei ollut varsinaisesti taktiikkani eikä tavoitteeni. Kuten sanoin aiemmin, minusta hiljaisuus on yksinkertaisesti rasittavaa juonittelupeleissä, joissa tarkoitus on puhua, puhua ja puhua. Halusin herätellä keskustelua, jotta peli olisi mielenkiintoisempi - lisäksi minulla oli kerrankin kunnolla aikaa pelata enkä yksinkertaisesti malttanut olla hiljaa. Yritin kyllä "epäillä" tasaisesti mahdollisimman montaa pelaajaa, jotten tulisi astuneeksi hyvisten varpaille.

Vastaavasti, Kreach: Miksi tapoitte minut, kun itse olet elävä todiste siitä, että hyviskin voi olla aktiivinen? :')
Kreach
Lainaus käyttäjältä: HirmuVastaavasti, Kreach: Miksi tapoitte minut, kun itse olet elävä todiste siitä, että hyviskin voi olla aktiivinen? :')
Emme tienneet yhtään pelitavoistasi. Ajattelimme, että Hirmu on kokenut pelaaja ja oli jo vähän niskan päällä ensimmäisenä päivänä (heti tajusit, että minunkin viestejä pitää epäillä jne.) Itsekin olin aktiivinen, vaikka oli hyvis - mutta en sinun roolissasi olisi ollut, koska tietysti hyvikset olisivat äänestäneet minut heti pois.

//Ai niin, kun tiesitte, että olin hyvis ja paljastin lopulta sen, tavoitteeni oli saada tietoon, kuka on Musta-Pekka. Kiitos aa:lle joka paljasti sen.
hjhh
Lainaus käyttäjältä: HirmuKaikissa aiemmin pelaamissani peleissä on epäilty nimenomaan niitä, jotka niin sanotusti menevät massan mukana eli äänestävät samaa kuin muutkin. :DD Joukkoon on helppo sulautua; mitä ihmeen epäilyttävää on siinä, että äänestää omin perustein? (Noh, when in Rome...)
Ankkadekkari oli listoissaan(joita monet näytti uskovan) rajannut vaihtoehdot niin vähiin,(minä ja ankkaristi) että vaikea siinä oli muita lähteä äänestämään.
Itselle ankkaristi oli ainut mahdollinen vaihtoehto, kun olin epäilty nro. 2.
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9