Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Kirjoittaja

Aihe: Rubiinivarkaus

(340 viestiä)
Toke
Ankkaristi
Frodo
(Bomber)
(Wierii2)
Jojo3

Ylläolevat äänestämättä, sulkeissa olevat kai poissa.
jojo3
Ei tässä kai auta kun äänestää mahdollisimman sillä lailla että kirja ei tipu, muuten kun epäilyt ovat niin hataria...

++Ducker97
Frodo
Ärh, piti tännekkin vielä tulla kirjoittamaan ääni, koska huominen päivä menneepi kokonaan Pori Jazzeissa. Äsken tulin leikkaamasta nurmikkoa:D

Noniin, aikaa on sen verran vähän, etten ehtinyt oikein miettiä tätä ääntäni, mutta:

++Ducker97 Ollut hiljaa, ja viestit, jotka on lähettänyt, eivät ole liittyneet kovinkaan paljoa itse peliin. Muita perusteita en oikein keksi, ja sormenikaan eivät ulkoa tultua toimi oikein oikealla kirjoitusnopeudella...

Kirja näköjään lähtemässä... Kaikki pitävät kai pahana uhkana, koska pelikokemusta löytyy. Pahiksille tai hyviksille paha tappio, jos menevät äänestämään pois.

Lainaus:Frodo: On ollut poikkeuksellisen hiljainen ja kaiken lisäksi viestit ovat olleet melko mitäänsanomattomia pelin kannalta. Todella poikkeuksellista hänelle.
Hiljaa? Olenhan tännekkin nyt ihan kiitettävän kasan viestejä lahettänyt, ja en ole oikein keksinyt mitään keskustelunalkua, ja jos olen, niin niitä ei ole huomioitu oikein.

Lainaus käyttäjältä: FrodoKarhula vaihtaa äänensä, kuten Ankkaristikin. Karhula, koska kirja perusteli hyvin, Ankkaristi, koska kirja sai hänet vaihtamaan äänensä pois Mac Duckysta. Ovatko Mac Ducky ja kirja pahiksia, ja kirjan ääni tälle vain silmänlumetta?
Lainaus käyttäjältä: kirjaEn pysty vaikuttamaan muiden ääniin. Annoin ääneni ensimmäisenä.Kuinkas niin? Mielestäni olet aika hyvin saanut taottua pelaajien mieliin asiota, ja kyllähän juuri sinun takiasi Ankkaristi vaihtoi äänensä pois Mac Duckysta.
kirja
Lainaus käyttäjältä: FrodoKuinkas niin? Mielestäni olet aika hyvin saanut taottua pelaajien mieliin asiota, ja kyllähän juuri sinun takiasi Ankkaristi vaihtoi äänensä pois Mac Duckysta.
Todella hyvin olenkin. =) Viisi saatua ääntä.

~kirja
Ducker97
Frodo: Tuota minäkin olen miettinyt. kirja ja MaD:kö ne ovat? sitä mäkin olen miettinyt... Olen ollut hiljaa, mutta onpa tässä ollut muitakin jotka ovat olleet aika hiljaa.

Pullasorsa: Vastaan myöhään, mutta, sanoin olevani keltanokka tässä pelissä, vai oletko nähnyt mut jossain muussa juonittelupelissä? Tuon taisit käsittää väärin ;)

Vielä lisäystä: Miksi epäilette mua epäaktiivisuuden takia? Onhan tässä muitakin ei-niin-aktiivisia, vai näettekö minut ainoana?

Voisin olla aktiivisemipi, mutta en pääse huomanna luultavasti muuta kuin aamulla koneelle, käymään pikaisesti :-O
Toke
Nyt käy niin, että vaikka olen melko paljon epäillyt kirjaa, poistan häneltä (toistaiseksi) ääneni. Äänestän uudelleen huomenna.

--kirja
Ankkaristi
Olin vain eilisen illan poissa ja kaaameasti viestejä tullut.
En vain nyt tiedä äänestänkö vielä ketään... Ducker97:ää ehkä, mutta sitten minua taas epäiltäisiin kelkkaan hyppäämisestä. En nyt vain tiedä ja palaan Ankkikseen seuraavan kerran vasta viideltä ja silloin on vielä vähemmän aikaa miettiä... Itse olen alkanut luottaa kuitenkin, että kirja on hyvis.
Kovin asiapitoinen viesti ei ollut, mutta kerroin sentään omasta tilanteestani...
Kreach
Väliaikalaskenta

5 Ducker97 (Pullasorsa, Mac Ducky, kirja, jojo3, Frodo)
4 kirja (akuankka1313, Dewey, Ducker97, Padi)
1 Frodo (Karhula)

Ducker97 on tippumassa.

Poissaolot:

18.7 Dewey
18.7 Ducker97
22.7-26.7 Jojo3

Päivä päättyy 18.7 klo 18.00.
kirja
Duycker97: Perusteluni.

Lainaus käyttäjältä: kirjaOlet kirjoitellut muutaman täysin turhan viestin, jotka eivät edistä peliä millään tavalla. Etkö kenties pysty kirjoittamaan parempia? Pahiksillehan tuottaa vaikeuksia kirjoittaa pitkiä viestejä. Et edes osaa perustella ääntäsi. Eikö ole paljon helpompaa saada aktiivisuutta tuottava pelaaja pois päivällä kun yöllä, jolloin häntä voidaan suojella? Missä ne perustelut ovat, etkö osaa perustella? "Voin olla hyvis." Miksi sitten äänestät? "pahiksena taktiikallansa hän on pelastautunut monta kertaa" Ensimmäinen pelini Ankkiksessa eli sinulla ei voi olla aiempaa kokemusta taktiikastani. Eli perustelut kuntoon, vielä kun voit!
Lisäksi tunnut epäilevän vain minua, kenties koska pahiskaverisi neuvoo niin. Normaali aloittelija ei epäilisi niin vahvasti ja koko ajan.

~kirja
Toke
Lainaus käyttäjältä: jojo3Ei tässä kai auta kun äänestää mahdollisimman sillä lailla että kirja ei tipu, muuten kun epäilyt ovat niin hataria...

++Ducker97

Tuo viesti on jotenkin epäilyttävä. Joko olet täysin varma, että kirja on hyvis ja et halua hänen tippuvan tai sitten olette toisenne tuntevia pahiksia... Uskon, että jojo3:n aiempien viestien perusteella hän kuitenkin haluaa kirjan pysyvän pelissä, koska kirja on tärkeä pelaaja hyviksille. (siis, jos hän on sitä.)

Minun ääneni muuttuu nyt kuitenkin kakkosepäilylleni Ducker97:lle tällä kertaa. Mitään varmaan kenenkään roolista ei (vielä) ole, mutta...

++Ducker97
jojo3
Otan suosiolla ääneni Duckerilta pois koska äänestin tasan sen takia että kirja ei tippuisi. Nyt kun kirja ei ole tippumassa niin otan äänen pois. Ei kuulu mun mielestä pahimpiin pahiskandidaatteihin.

--Ducker97
Kreach
Päivä on päättynyt!

5 Ducker97 (Pullasorsa, Mac Ducky, kirja, Frodo, Toke)
4 kirja (akuankka1313, Dewey, Ducker97, Padi)
1 Frodo (Karhula)

Ducker97 tippui.

Tarina ei anna mitään vinkkejä. Vuorosanat ovat ”arvotut”, eikä niistä voi päätellä mitään. Poissaolevat ovat myös poissa itse tarinasta (tälläkertaa Bomber ja Wierii2 olivat ”nukkumassa”).

1. päivä
Luksushuvilan portit olivat säpissä. Kukaan ei päässyt huvilasta tai sen ympäristöstä ulos. Sisällä oli 14 henkilöä. 14 epäiltyjä. Pahiksilla oli valepuvut – tietysti. Mutta ketkä ovat pahiksia?
Huvila koostui kahdeksasta huoneesta: olohuoneesta, näyttelysalista, tanssisalista, makuuhuoneesta, pelisalista, ruokasalista, WC:stä ja keittiöstä. Rubiini katosi näyttelysalissa. Porukka oli edelleenkin kokoontunut näyttelisaliin.
”Olemme umpikujassa”, puuskahti Mac Ducky.
”Totta”, Padi sanoi. ”Eihän tässä voi yhtään tietää, ketkä ovat pahiksia. Tiedämme vain, että niitä on melko varmasti neljä!”
”Aivan”, Pullasorsa puuttui puheeseen. ”Yksi on katkaissut valot, yksi on murtanut rubiinin suojakalvojärjestelmän, yksi on ottanut rubiinin ja yksi on piilottanut sen.”
Kaikilta tuli myöntyväistä muminaa.

Huvila koostui myös isosta pihasta. Se levittäytyi laajalle: oli pieni metsä, viherhuone, kasvimaata, huvimaja sekä golfkenttä.

”Menisimmekö pelaamaan erän golfia?” kysyi Karhula.
”Kyllä se sopii”, myöntyivät kaikki, lukuunottamatta Bomberia ja Wierii2:ta, joita väsytti niin, että he siirtyivät nukkumaan.

Ensimmäinen reikä oli erittäin pitkä. Lippua ei edes näkynyt, mutta kaikki tiesivät reiän olevan metsän läntisellä puolella, melko kaukana. Ducker97 sanoi vapaaehtoisesti aloittavansa pelin. Lyönti meni metsään. Seuraavaksi sanoi myöskin kovaäänisesti Akuankka1313, että hän löisi toisena. Akuankka1313:n pallo meni myöskin metsikköön. Lyönti näytti jotenkin omituiselta... Sekä Ducker97, että Akuankka1313 siirtyivät metsikköön katsomaan, mihin heidän pallot lennähtivät.

”Haistan pahaa palaneen käryä”, sanoi Jojo3.
”Samoin”, tiuskaisi Padi. ”Mennään ottamaan asiasta selvää.”
Niinpä loput pelaajat (nukkuvia Bomberia ja wierii2:ta lukuunottamatta) menivät katsomaan, pelasivatko Akuankka1313 ja Ducker97 epärehellistä peliä. Molemmat löivät oudon tahalteen metsikköön ja lähtivät sinne turhan nopeasti...

Pelaajat piiloutuivat pusikkoon, kun näkivät Ducker97:n ja Akuankka1313:n keskustelevan:
”Sinä siis olet Musta-Pekka? Olet naamioitunut ovelasti”, kuului Ducker97:n ääni.
”Kyllä, Herttaseni. Muista, että me emme voi keskustella tämän jälkeen. Muuten meidän napat-”
”Jäitte rysänpäältä kiinni”, sanoi voitonriemuinen Kirja.
”Voi saakutti!” huudahti Akuankka1313 ja kiroili kuuluvasti.
”Kaksi pahista nalkissa!” huudahti Dewey kuuluvasti. Pelaajat sitoivat Ducker97:kan ja Akuankka1313:sen ja nähtivät kohti huvilaa.

”Mitä hiivattia?” kuului Bomberin ääni, kun hän laskeutui portaita.
”Saimme kaksi pahista kiinni”, huudahti Toke.
”Hyvä, hyvä”, kuului Wierii2:n ääni, joka nousi paraikaa sohvalta.
”Kaksi kiinni, kaksi jäljellä”, huudahti Frodo voitonriemuisesti, kun Ankkaristi toi haihdutinkonetta.
”Tapaamisiin!” huudahtivat pelaajat, kun Akuankka1313 ja Ducker97 haihtuivat heidän silmiensä edessä.

"Alkaa olla jo myöhä", mutisi Pullasorsa.
"Jep. Mennään nukkumaan. Täältä löytyy sohvia, patjoja ja sänkyjä yllinkyllin", sanoi Kirja.
"Hyvää yötä!" heippasivat kaikki pelaajat.


Tippuneet

Ducker97 - Hertta
Akuankka1313 - Musta-Pekka

Poissaolot:

18.7 Dewey
22.7-26.7 Jojo3

Yö on alkanut. Se kestää 20.7 klo 18.00. asti. Ei puhuta ennen sitä!
Kreach
Anteeksi, erittäin lyhyt selostus, jotta päivä pääsee alkuun!

Aamuviesti.

Pelaajat heräilivät unisina. Kaikki kokoontuivat jälleen näyttelysaliin.
"Huhhuh", huudahti Ankkaristi.
"Kaikki ovat siis paikalla", sanoi vielä Bomberkin.
"Aivan", tähdensi Jojo3.


Tippuneet

Ducker97 - Hertta
Akuankka1313 - Musta-Pekka

---

Päivä kestää 22.7 klo 18.00 asti. Eli keskiviikkoon.

Eli kirjoittamaan vaan!

Lainaus käyttäjältä: kirjaToivottavasti Kreach oppi nyt kahden yhtä aikaa tippuvan pahiksen haitat.
Vähän rajaa, olen nähnyt tasan kaksi juonittelupeliä.
kirja
Mitä minä sanoinkaan... Epäilin molempia.

Toivottavasti sain nyt luottamusta. :)

~kirja
Karhula
JES!!!!!!!!!!

Yhden pahiksen sijasta saimme jopa kaksi pahista, voiko enää paremmin mennä? Loistavaa, sanokaa minun sanoneen, loistavaa! :) Säästyimme jopa hyvismenetyksiltä tämän vuoksi. Aivan loistavaa.

Mutta nyt ei voi enää juhlia, joukossamme on vielä kaksi pahista, epäilyksiä kerron vähän myöhemmin...

Ja kirja, tietysti on totta, että epäilit molempia ja toivoisit sen avulla luottamusta, mutta kaikki saattoi olla vain sattumaa ja sinä olet ehkä Mustakaapu... :)
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23