Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Kirjoittaja

Aihe: Rubiinivarkaus

(340 viestiä)
Toke
Taitavat olla wierii2 sekä Bomber, jotka eivät ole vielä puhuneet mitään. Heitä ei silti voi mielestäni leimata heti pahiksiksi, jotka pysyvät syrjässä "valokeilasta". Ainakin Bomber sanoi menevänsä jalkapalloturnaukseen. Wieriistä en tiedä.

Jokin saa minut myös epäilemään kirjaa. Hän voi olla hyvinkin hyvis, mutta 50 % mahdollisuudella myös pahis. Jotenkin nuo kirjan viestit epäilyttävät... Vielä en kuitenkaan lähde äänestämään.
kirja
Lainaus käyttäjältä: AnkkaristiMitä hyödyn, jos äänestän samaa henkilöä kuin kirja?
"Mene sieltä mistä aita on matalin." On paljon helpompaa äänestää jotakuta, jota joku on jo perustellut.

Lainaus käyttäjältä: KarhulaVaikka sanoit viestissäsi, ettet yritä kääntää meitä muita ketään vastaan, vaan kertoa vain epäilyistäsi, teit sen silti. Lukiessani noita olen itsekin, myönnän, huomannut joitakin noteerattavia seikkuja, ja tällaiset toisia vastaan kääntämistemput voivat olla suojautumista.
Omien epäilyjen esilletuominen ei ole kääntämistä jotakuta muuta vastaan. Olen vain tuonut epäilyjäni esille ja yrittänyt herättää keskustelua (jota jostain syystä ei tule iltaisin, vaan vain päivisin).
Korostan vielä: Aktiivisuudesta, jota luon, on vain haittaa pahiksille, sillä heidän on todella hankala mm. keksiä perusteluja. Silloin on helppoa mennä sieltä mistä aita on matalin (Ankkaristi) tai olla hiljaa (Mac Ducky). Miksi heit' ei ole epäilty paljoa? Keskivertopahis toimii juuri noin.

Lisäys: WF:lle on kerrottu Bomberin olevan loppuviikon poissa. Hän ei ole vain ilmoittanut poissaoloaan.

Ps. Simo Eerikäinen löi juuri tuhannen juoksunsa! Täällä Kuopiossa on mahtava tunnelma. :)

~kirja
Karhula
Minut Ankkaristi on ainakin saanut vakuutettua. Mac Ducky taas on niin ja näin, mutta en ehkä uskoisi hänen olevan pahis, hiljaisuuteen vaikuttaa varmasti se, ettei MaDi nyt koko päivää täällä istu, vaan käy aina välillä Akun313:ssa ja varmaan vielä tänään täälläkin, jos ehtii.

Pidän ääneni vielä kirjassa, mutta nyt olen aika hukassa. :-[
Ankkaristi
(huom: tekstiä on muokattu hieman)
Lainaus käyttäjältä: kirjaLainaus käyttäjältä: AnkkaristiMitä hyödyn, jos äänestän samaa henkilöä kuin kirja?
"Mene sieltä mistä aita on matalin." On paljon helpompaa äänestää jotakuta, jota joku on jo perustellut.
On helppoa mennä sieltä mistä aita on matalin (Ankkaristi). Keskivertopahis toimii juuri noin.
~kirja

En nyt tiedä meninkö aivan "sieltä missä aita on matalin", koska kuten näette, olen kirjoittanut monta viestiä itseni puolustamiseksi ja minua on epäilty hyvin paljon. Eli, tässä ei mielestäni ollut kovin matala aita kyseessä. Paljon helpompi olisi ollut perustella, kuin puolustella itseään kuudella viestillä. Ja nyt, kun tämä tuottaa teille niin paljon kiusaa, minpä teenkin näin:
--Mac Ducky
Oletteko nyt tyytyväisiä?!
Karhula
Äh, en minä enää keksi mitään kirjaa vastaan, joten:

--kirja
Ducker97
Miksi emme epäilisi kirjaa? Olen ainakin huomannut että kirja on todella hyvä selittelemään, ja täten puhumaan muut ympäri äänestämisestään. Mäkin voin olla väärässä, ja kirja onkin hyvis :-[

En ole vielä varma, äänestänkö kirjaa, se on siinä ja siinä. Ankkaristi valaa luottamusta eniten tällä hetkellä. Karhulakin on varmasti hyvis.
kirja
Yhteenvetoa:
akuankka1313: Herää ja ilmoittaa, ettei tiedä, ketä epäilisi. Seuraavaksi tuo kysymyksiä. Seuraavaksi puolustaa kysymyksiä kuitenkin taipuen niiden poistumiseen. Seuraavaksi puolustaa itseään kirjalle.
Ankkaristi: Herää ja pyytää kysymyksiä. Seuraavaksi vastaa kirjalle. Seuraavaksi mainitsee kysymysten turhuuden lainaamalla kirjalta ja mainitsee myös, ettei aio vastata niihin. Seuraavaksi kehuu kirjan epäilyistä ja epäilee kirjaa ja Frodoa. Seuraavaksi vastaa kirjalle sanoen, ettei epäile enää häntä. Seuraavaksi äänestää Mac Duckya. Seuraavaksi puolustelee itseään. Seuraavaksi puolustelee itseään. Seuraavaksi vastaa Pullasorsalle. Seuraavaksi vastaa Karhulalle. Seuraavaksi puolustaa itseään ja poistaa äänensä.
Bomber: Nukkuu...
Dewey: Heräsi.
Ducker97: Vastaa kysymyksiin. Seuraavaksi mainitsee omistavansa epäilyksiä. Seuraavaksi kertoo epäilyksensä. Seuraavaksi selittelee epäaktiivisuuttaan. Seuraavaksi epäilee kirjaa.
Frodo: Vastaa kirjalle. Seuraavaksi vastaa kirjan toiseen viestiin ja sanoo, ettei ole Aku eikä Hannu. Seuraavaksi vastaa kirjalle ja mainitsee epäselvyytensä mukana olevista pelaajista. Seuraavaksi pyysi kirjaa kertomaan salassaolemisen hyödyt. Seuraavaksi vastaa Karhulalle. Seuraavaksi kysyy säännöistä Salwerin ilmotopiciin kirjoittamasta viestistä. Seuraavaksi komppaa akuankka1313:a ja mainitsee olevansa päivän loppupuolelta poissa ja epäilyjen puutteesta. Seuraavaksi vastaa Pullasorsalle ja pyytää hiljaisiakin puhumaan. Seuraavaksi vastaa kysymyksiin. Seuraavaksi vastaa kirjan epäilyihin. Seuraavaksi kommentoi kirjan viestiä Ankkaristille.
jojo3: Selittelee epäaktiivisuuttaan ja epäilee Ankkaristiä lainaten kirjan viestiä.
Karhula: Pyytää kysymyksiä ja painottaa hyvisrooliaan. Seuraavaksi kommentoi, ettei Akua ja Hannua tarvitsisi vielä paljastaa, mutta silti sanoo, ettei ole kumpikaan. Seuraavaksi vastasi Frodolle, kuitenkin puutteellisilla tiedoilla. Seuraavaksi vastaa kysymyksiin painottaen hyvikseyttään ja sitä, että häntä tullaan epäilemään. Seuraavaksi vastaa kirjalle. Seuraavaksi kertoo epäilyikseen kirjan, Ankkaristin ja Ducker97:n. Seuraavaksi alkaa luottaa Ankkaristiin. Seuraavaksi puolustelee Ankkaristiä. Seuraavaksi perustelee ja äänestää kirjaa. Seuraavaksi korjaa äänen. Seuraavaksi kommentoi kirjalle. Seuraavaksi poistaa äänensä, koska ei keksi mitään perusteita sille.
kirja: Aluksi avaa pelin. Seuraavassa viestissään antaa jotain vihjeitä ja yrittää herättää keskustelun siitä, kannattaako Akun ja Hannun tulla esiin. Seuraavaksi vastaa Padille, joka halusi pitkiä viestejä ja Karhulalle kysymyksistä. Seuraaavaksi kommentoi Karhulan hyvispainotukseen. Seuraavaksi vastaa Pullasorsalle ja painottaa aktiivisuuden vaatimista. Seuraavaksi sanoo Kreachille avausviestin puutteesta. Seuraavaksi vastaa Pullasorsalle. Seuraavassa viestissään kommentoi Padille ja tuo esiin keskustelun hyötyjä. Seuraavaksi vastaa Ankkaristille ja tuo esiin kysymysten huonot puolet. Seuraavaksi vastaa Ankkaristille ja herättelee keskustelua Akun ja Hannun esilletulosta. Seuraavaksi vastaa Frodon molempiin viesteihin. Seuraavaksi kommentoi Padille kritisoiden vahvasti roolin esilletuontia ja Frodolle kertoen Akun ja Hannun paljastamisen hyödyt. Seuraavaksi vastaa Frodolle piiloilun hyödyistä. Seuraavaksi korjasi Frodon ja Ankkaristin viesteissä olleen epäselvyyden ja (taas) kertoi keskustelun hyödyistä ja kysymysten hyödyttömyydestä. Seuraavaksi korjaa viestissään olleen lainausvirheen. Seuraavaksi tekee yhteenvedon. Seuraavaksi mainitsee muokkauskiellon. euraavaksi kertoo epäilevänsä akuankka1313:a, Ankkaristia, Frodoa ja Padia ja perustelee äänestäen Frodoa. Seuraavaksi vastaa Pullasorsalle ja painottaa keskustelun merkitystä. Seuraavaksi vastaa Pullasorsalle selittäen yhtä Ankkaristin epäilyn perustetta. Seuraavaksi vastaa Pullasorsalle tilastoineen. Seuraavaksi vastaa Ankkaristille puolustaen itseään. Seuraavaksi mainitsee Karhulan painotuksen saavan hänet epäillyksi. Seuraavaksi vastaa Karhulalle. Seuraavaksi vastaa Ankkaristille kertoen keskustelumuodoista. Seuraavaksi vaihtaa äänen Frodolta Mac Duckylle perustellen. Seuraavaksi mainitsee Ankkaristin valinneen helpon kohteen ja lisäperustelee ääntään. Seuraavaksi kommentoi Frodon viestiä. Seuraavaksi pyytää Ducker97:ä kertomaan epäilyksensä. Seuraavaksi korjaa virheensä. Seuraavaksi mainitsee Ducker97:n perustelujen laaduttomuuden. Seuraavaksi vastaa Ankkaristille ja puolustaa itseään. Seuraavaksi tekee yhteenvedon ja esittää teorian Ankkaristin ja Karhulan yhteispahikseudesta.
Mac Ducky: Ilmoittaa hereilläolonsa. Seuraavaksi vastaa kysymyksiin painottaen tulevaa epäaktiivisuuttaan. Seuraavaksi puolustelee itseään.
Padi: Ilmoittaa hereilläolonsa. Seuraavassa viestissään kommentoi Pullasorsalle ja mainitsee, ettei herätä keskustelua. Paljastaa olevansa Riitta Hanhi. Seuraavassa viestissään vastaa kysymyksiin.
Pullasorsa: Odottaa ja toivoo aktiivisuutta, mainitsee kirjan aktiivisuuden. Seuraavaksi mainisee avausviestin puutteen. Seuraavaksi komppaa Frodoa ja rivien välistä pyytää hiljaisia puhumaan. Seuraavaksi kehuu kirjaa ja kertoo, ettei äänestä vielä. Seuraavaksi tuo kirjan pyynnöstä epäilyn (Ankkaristi) esiin. Seuraavaksi vastaa kirjalle ja valittelee hiljaisuutta. Seuraavaksi vastaa Ankkaristille. Seuraavaksi mainitsee Karhulan äänen kirjoitusvirheen.
Toke: Kommentoi Akun ja Hannun esiintulosta sanoen, ettei ole kumpikaan. Seuraavaksi listaa puhumattomat ja sanoo epäilevänsä hieman kirjaa.
wierii2: Nukkuu...

Oletteko huomannut, että aluksi Karhula epäili Ankkaristiä ja sitten perui epäilynsä ja alkoi puolustaa häntä. Eikös se olisi aika ovela pahisjuoni? Kaikki muutkin ovat nyt kääntyneet Ankkaristin hyvikseyden puolelle.

~kirja
Ankkaristi
Olihan kirjalta taas hienoa tarkkailua, mutta
Lainaus käyttäjältä: kirjaOletteko huomannut, että aluksi Karhula epäili Ankkaristiä ja sitten perui epäilynsä ja alkoi puolustaa häntä. Eikös se olisi aika ovela pahisjuoni? Kaikki muutkin ovat nyt kääntyneet Ankkaristin hyvikseyden puolelle.
~kirja

PAH! Ovela juoni olisi, mutta miksi esim. Karhula olisi lakannut epäilemästä kirjaa. Olisihan ollut järkevintä epäillä minua ja joitain melko varmasti hyviksiä olevia. Silloin kukaan ei olisi pitkään aikaan epäillyt mitään, mutta nyt Karhula, enkä minä epäile yhtään ketään. En tunne Karhulaa millään tavalla ja noin upeita (siis minulle, ei ehkä teille upeita) puolustuksia en olisi saanut tehtyä ellen olisi ihka aito ja oikea hyvis! Koeta nyt kirja ymmärtää, että minä olen hyvis ja sillä selvä.
Padi
Jaa-a, kai tässä on aika kirjoittaa epäilyni:

Kirja tästä en ole ollenkaan varma, joko hyvis tai pahis, todella aktiivinen ja taitava pelaaja. Uskon kuitenkin että hänellä on jonkinmoisia "supervoimia".

Ankkaristi, listani kärjessä, hyppää kirjan kelkkaan vaikka minun mielestä MaDissä ei ollut mitään epäilyttävää, muitakin syitä esim. huomaa että hän on hermona

Ducker97, puolustaa Ankkaristiä laihoin perustein ja muutenkin aika omituisia viestejä.

Siinä ne. Tässä vaiheessa en kuitenkaan uskalla ketään äänestää.
Lainaus:Miksi, miksi, miksi, miksi? Ei rooleja kannata tuoda esiin! Pahikset tappavat sinut luultavasti pian, koska silloin hyvisten on hankalampaa saada pahis pois. Ei mitään järkeä, tuo vain auttoi pahiksia. Toistan: Tuo oli turha teko. Miksi edes luottaisimme sinuun, koska emme tiedä tavisten roolinimiä?
Juu, hyvä kysymys, mutta ei minusta pahikset äänestä minua pois, itse äänestäisin tuossa tilanteessa ihan randomisti, täten olisi helpompi äänestää pois erikoishyvikset. Myönnän kuitenkin että peruisin tuon viestini jos vaan voisin.

Yhteisveto: Sekava viesti.
Ducker97
Padi, mulla on juu sekavat viestit, mutta mulla on aina ollu ;) Oon aina ollut sekava. No, ensinnäkin, vielä on vaikea sanoa kestään, tai mistään mitään. Ankkaristi vaikuttaa tällä hetkellä hyvikseltä. Pelistä on hankala sanoa mitään kun on vähän yli vuorokausi kulunut. Muutenkin olen vasta keltanokka (Oranssihan se tavallisesti on) tällä saralla.
Viestejä on näemmä tullut ihan kivasti, onhan tuo 98(?) jo aika hyvin...
akuankka1313
Minun suurimmat epäilykseni ovat vain kirja ja Ankkaristi.

Kirja saattaisi hyvinkin olla hyvis, mutta todella pitkät muiden analysointiviestit alkavat jo vaikuttaa pahiksen hommilta. Kirja on lisäksi niin taitava, että (jos hän nyt on pahis) hän tiputtaa heti juuri pahisten mielestä ne oikeat ja kannattavimmat henkilöt. Jos kirja on pahis ja hänen annetaan jatkaa pidemmälle, niin hän saattaa voittaa pelin.

Ankkaristi on peitellyt ja puolustellut itseään melko aggressiivisella tavalla. En tiedä, onko tämä jotain Padi-sähläystä, vaiko pahis-sähläystä, mutta luulen kyllä, ettei Ankkaristillä ole puhtaita jauhoja pussissaan.
Frodo
Kuitenkin kirjan Mac Ducky ääni vaikuttaa hyviksen ääneltä. Tosin, eihän sitä tiedä, onko MaD tosiaankin vain hyvis, joka ei kerkeä kirjoittamaan.
Sekavaa on tällä hetkellä. Karhula vaihtaa äänensä, kuten Ankkaristikin. Karhula, koska kirja perusteli hyvin, Ankkaristi, koska kirja sai hänet vaihtamaan äänensä pois Mac Duckysta. Ovatko Mac Ducky ja kirja pahiksia, ja kirjan ääni tälle vain silmänlumetta?
Kreach
Väliaikalaskentaa...

Äänet:

1 Mac Ducky (kirja)

Mac Ducky on tippumassa.

Poissaolot:

18.7 - Dewey

Muistutan vielä, että päivä päättyy huomenna klo 18.

Aktiivisuus on loistavassa tasossa! Olin yllättynyt, kun tulin ja kolme sivua oli tähän aiheeseen lisää tekstiä tullut! :)
Ankkaristi
Lisää puolustuksia ja kommentteja.
Lainaus käyttäjältä: PadiAnkkaristi, listani kärjessä, hyppää kirjan kelkkaan vaikka minun mielestä MaDissä ei ollut mitään epäilyttävää, muitakin syitä esim. huomaa että hän on hermona

Yhteisveto: Sekava viesti.

Oletko Padi yhtään lukenut näitä viestejäni? Edellisessä suutuin jo sen verran, että peruin ääneni, koska MaD vaikutti kuitenkin hieman hyvikseltä, joka ei jaksa vain keskittyä peliin, enkä myöskään kestänyt enää tätä teidän valittamistanne. Olen perustellut jo mielestäni tarpeeksi tätä, miksi äänestin MaDiä. Hermostuneisuus taas on minulla yleistä juonittelupeleissä, kun minua äänestetään. Onneksi kukaan ei ole vielä äänestänyt minua, mutta pelkään huomiselta kyllä pahinta.
Lainaus käyttäjältä: Ducker97Ankkaristi vaikuttaa tällä hetkellä hyvikseltä.
Kiitos! Mukavaa, että jotkut vielä uskovat minua.
Lainaus käyttäjältä: akuankka1313Minun suurimmat epäilykseni ovat vain kirja ja Ankkaristi.

Ankkaristi on peitellyt ja puolustellut itseään melko aggressiivisella tavalla. En tiedä, onko tämä jotain Padi-sähläystä, vaiko pahis-sähläystä, mutta luulen kyllä, ettei Ankkaristillä ole puhtaita jauhoja pussissaan.

Padi-sähläyksestä en nyt tiedä, mitä sillä tarkoitat. Padi ei puolustellut kovin agressiivisella tavalla, vaan hänellä oli tällaisia viestejä: "No sittenpähän näette, kun olen kuollut, että olen hyvis. Ja minä tosiaan olen Taavi Ankka".
Itse en käytä ikinä tuollaisia puolustuksia, mutta tapansa kullakin. Ja puhtaita jauhoja minulla onkaapin täydeltä, koska olen puhunut totta koko ajan.

Lainaus käyttäjältä: FrodoOvatko Mac Ducky ja kirja pahiksia, ja kirjan ääni tälle vain silmänlumetta?
Voisi olla hyvinkin mahdollista, mutta kiitokset sinnekin, että et enää epäile minua niin paljon kuin aikaisemmin.
Frodo
Lainaus käyttäjältä: AnkkaristiVoisi olla hyvinkin mahdollista, mutta kiitokset sinnekin, että et enää epäile minua niin paljon kuin aikaisemmin.
En ole kyllä epäillyt sinua missään vaiheessa:D

Kääk! Ketä äänestää... Toivoisin kirjan ja Mac Duckyn kommentoivan tätä:

Lainaus käyttäjältä: FrodoKarhula vaihtaa äänensä, kuten Ankkaristikin. Karhula, koska kirja perusteli hyvin, Ankkaristi, koska kirja sai hänet vaihtamaan äänensä pois Mac Duckysta. Ovatko Mac Ducky ja kirja pahiksia, ja kirjan ääni tälle vain silmänlumetta?
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23