Keskustelujen arkisto

Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
Kirjoittaja

Aihe: Offtopic-topic III

(643 viestiä)
Bomber
Lainaus käyttäjältä: kirjaLainaus käyttäjältä: Bomberpitkästä aikaa koko perhe koolla
Miten tuo on mahdollista? Eivätkö perheet olekaan enää koolla joka iltana?

~kirja

Vaikeahkoa, kun isosisko (22) asuu Helsingissä ja isoveli (24) Hollannissa vaihto-oppilaana.
Aku Vankka
Jaa että lahjoja? Tulihan niitä sitten aika paljon, sekä omilta vanhemmilta, että sukulaisilta ja kavereiltakin. Sain muunmuassa Kolmen cabalerron paluun Don Rosan nimmarilla (ensimmäinen nimmaroitu kovakantiseni!), neljä lahjakorttia, Anttilaan yhteensä 110 euroa ja Suomalaiseen kirjakauppaan 30 euroa. Sitten paketista putkahti myös Nightwishin albumit Once ja Wishmaster, suklaata vaikka millä mitalla (<3), Kultainen kompassi, sekä Harry Potter ja Liekehtivä pikari -kirjat ja tietenkin sukkia :D Ja uskokaa tai älkää, säämies Vankka omistaa nyt ikioman sääaseman :-D Varautukaa viisituhatmerkkisiin sääennusteisiin ;)

//Eikä saa unohtaa Kadonneen kirjaston vartijat -kirjaa!
_wonderlust_
Lainaus käyttäjältä: Mac Ducky(Valitettavasti en saanut Paul Frankin pinkkiä hupparia...)
:'( Älä nyt ihan harmistu, onhan se joulu seuraavanakin vuonna!

Sain kaikenlaista kivaa, kuten uuden kännykän (Nokia 6600i mustana), kaksi piirustuslehtiötä, tarpeellista kosmetiikkaa (meikkivoide, puuteri, ripsiväri, turkoosi eyeliner, musta kynsilakka, rasvaa käsiin, vartalolle ja lärviin, kosteuttavan kasvonaamion..), mustan T-paidan, mustat verkkosukkikset, kivan mustan kangaslaukun, sukkia tietty mustina, sukulaiset muistivat yhteensä vajaalla satasella.. Sellaista.:D

//Unohdin suklaat! Ainakin After Eightejä tuli virallisesti mulle, epävirallisesti myös esim. tryffeleitä.
Vaari
No vooee pahus. Unohdin tyystin Veikkauksen Luontoarvan! ;D Johan se on miltei perinne näin jouluna. Mutta... Miksei meikäläinen saanut lainkaan vaatteita? :'( Ajattelin ettei tänä jouluna tule kuin parikymppiä rahaa, mutta äippä päätti olla ovela ja ikään kuin piiloviestinä käskeä jatkamaan sinne mediatekniikkaan. Noh, kai se on alettava piirtelemään hieman ahkerammin, tulee tästäkin vaarista vielä jotakin ennen eläkeikää... Ei muuta kuin että olkaa tyytyväisiä saamaanne (no sitä en epäile) ja muistakaa edelleen että vaikkei olisi tullut juuri sitä mitä odotitte, on antajan ajatus ollut tärkeintä. :)
wierii2
Lainaus käyttäjältä: kirjaLainaus käyttäjältä: Bomberpitkästä aikaa koko perhe koolla
Lainaus käyttäjältä: wierii223 lahjaa sain
Olenko minä ainoa, joka sai jotain ''hyötytavaraa'' (vaatteet poislukien)? Esimerkiksi kirjoja. :D

~kirja

Sain myös 3 kirjaa. Ja yhden kovakantisen akkarin. :D

Lainaus käyttäjältä: kirjaKuinka paljon käytitte rahaa lahjoihin? Kai sentään enemmän kuin mitä lahjoihisi oli käytetty?

~kirja

En sentään. Käytin n.350€ lahjoihin, sain varmaan n. 1500€:llä lahjoja, ehkä enemmälläkin.
Akuhullu97
Hmm.. Tuli käytettyä minulla noin 10 euroa toisten lahjoihin, tosin vielä muutamat ostan myöhässä, kun en ehtinyt ennen. Osalle en vain anna lahjoja jouluisin (:D) ja silleen... :D Lahjoja tuli saatua kyllä __todella__ suurella summalla. Lahjoihin sisältyy katsokaas esimerkiksi near mint avaamaton Minä Hessu 1.painos 1970-luvulta, pleikka kolmonen, sun muuta. (:
Frodo
Itse sain joululahjaksi Ensiferumin bändihupparin ja Finntrollin bändi-T-paidan, Kaj Stenvallin seinäkalenteri vuodelle 2010, MagLite pieni ledlamppu mopon avaimeen avaimenperäksi, uuden penaalin ja Simpsonit-kirjan. Tietysti myös suklaata ja pikkuveljen kanssa saatin yhteiseksi Guitar Hero Metallica.

Elikkä siis sain myös hyötytavaraa, kuten kalenterin, penaalin, vaatteita ja taskulampun.

Huomenna lähdetäänkin sitten Rukalle, jossa laskettelu ja moottorikelkkailu odottaa! Kohta voisi lähteä pelaamaan lätkää tai ajelemaan mopolla, tiet kun ovat mukavan liukkaat:D

//Kokonaan unohdin, että sain kahdelta luokkalaiseltani joululahjat. Toisessa oli suklaata, ja toisessa perunanpesuhanskat ( ;D ) Älkää kysykö miksi ;)
Kreach
Lahjoja tuli ihan mukavasti: suklaata, muutama dvd, kirja, lautapeli, vaatteita yms.

Jeps, hyvää joulua kaikille Ankkislaisille!
Mattiii
Hyvää joulupäivää vaan! Eikös tänä päivänä ole se "oikea" joulu?

Kaikkea hyödyllistä ja tarpeellista tuli saatua: vaatteita tottakai, pari hupparia, T-paita, dödöä (ihanaa Hugo Bossia!), Simpsonit ja Pako DVD-boxit, kannettavalle koneelle kantolaukku ja tietenkin makeisia kuten Dumleja, suklaalevy. Jokaiselle perheenjäsenelle annoin yhden lahjan ja ostaessani en katsonut hintaa, kunhan se ei ollut mitään satasen maksavaa. Jouluruokaakin on tullut syötyä ihan mukavasti: kinkkua, laatikoita, karjalanpaistia... Suu söisi vieläkin, mutta kun vatsa ei enää jaksa ottaa. :D Niin, ja viikon päästä se onkin uudet juhlat vuodenvaihteen ja omien syndejen merkeissä. Sunnuntaina täytyykin alkaa jo niihin juhliin valmistautua.

// Vielä joululahjoista unohtui ankkalahjat kokonaan: Carl Barksin joulu 1 & 2 kotelossa mummilta. :)
Vaari
Lainaus käyttäjältä: MattiiiHyvää joulupäivää vaan! Eikös tänä päivänä ole se "oikea" joulu?Näinpä, eilenhän oli vasta aatto, jotenkas nyt on sitten se varsinainen joulupäivä eli joulu. :D

Lainaus:Kaikkea hyödyllistä ja tarpeellista tuli saatua: vaatteita tottakai, pari hupparia, T-paita, dödöä (ihanaa Hugo Bossia!) --- Niin, ja viikon päästä se onkin uudet juhlat vuodenvaihteen ja omien syndejen merkeissä. Sunnuntaina täytyykin alkaa jo niihin juhliin valmistautua.No höh! Jäbä sai sitten niitä vaatteita joita olisin itsekin mielelläni vastaanottanut, ja vielä huuko possuakin jota olen itse omistanut viimeksi kai vuonna 2005... Mitään Ferrari-dödöjä vaan aitoa Bossia, mutta Prisma ei myy ja muualla on kallista. :( Mutta tyytyväinen olen silti, tulihan sieltä piirustuskamaa ja karkkia, joten ei mennyt oma lahjominen hukkaan. ;D Ei vaan, tositarkoituksella ja ajatus on tärkein.

Ja niinhän se taisi ollakin että teikäläinen on syntynyt vuoden ensimmäisenä päivänä, joten pianhan se bongari täyttää jo 19 vuotta. :D
wierii2
Lainaus käyttäjältä: Mattiiidödöä (ihanaa Hugo Bossia!)
Itselläni on sitä jo. :D Mutta se on kyllä mainio dödö! :)
Mattiii
Lainaus käyttäjältä: VaariNo höh! Jäbä sai sitten niitä vaatteita joita olisin itsekin mielelläni vastaanottanut, ja vielä huuko possuakin jota olen itse omistanut viimeksi kai vuonna 2005... Mitään Ferrari-dödöjä vaan aitoa Bossia, mutta Prisma ei myy ja muualla on kallista. :( Mutta tyytyväinen olen silti, tulihan sieltä piirustuskamaa ja karkkia, joten ei mennyt oma lahjominen hukkaan. ;D Ei vaan, tositarkoituksella ja ajatus on tärkein.
No, ei tuo Bossi olekaan Suomen kaupoista ostettu, iskä osti sen viime Viron laivareissulta. Ja vaatteet tuli todella tarpeeseen, kun suunnilleen yhdellä hupparilla olen mennyt tämän syksyn. Tulihan sitä käytyä kaupassa itsekin kattelemassa, mutta ei ole vaan löytynyt sopivaa. Ja lahjoissa todellakin tärkeintä on se ajatus.

Lainaus käyttäjältä: VaariJa niinhän se taisi ollakin että teikäläinen on syntynyt vuoden ensimmäisenä päivänä, joten pianhan se bongari täyttää jo 19 vuotta. :D
No näinhän se menee. :D
Anonymous
Pitkästä aikaa Ankkiksessa. Minä sain vähän liikaakin nuita lahjoja... ;) Tässä lahja listani:
-Creative Headset hs-1200 peli kuulokkeet
-Microsoft hiiren
-Tacktik työkalusarjan
-Ankalliskirjasto 10
-Aku Ankan juhlakirja
-Aku Ankka Myyttien saari
-Mauri Kunnaksen Robin Hood-kirja
-Leivonta kirjoja 2x
-Esiliinan + patakintas
-Tehosekoitin/pirtelö kone
-Niko lentäjänpoika DVD
-Raca on Pc peli
-Nomination koru
-pyyhe
-matkalaukku
-Vaatteita
-Karkkia
Aika pitkähän tuolista on.....,mutta eihän sille voi mitään jos saa paljon lahjoja.
Hyvää Joulua kaikille!
Toke
Itse sain lahjoja tarpeeksi. En tarkoita tuolla mitään lahjavuorta. Sain ihan sopivasti sitä, mitä tarvitsen. Siinä oli esim. pari kirjaa ja pari vaatetta ja tietenkin suklaata jne. Paras oli kuitenkin 120 euron lahjakortti Akateemiseen kirjakauppaan. :)

Lainaus käyttäjältä: Vaarimuistakaa edelleen että vaikkei olisi tullut juuri sitä mitä odotitte, on antajan ajatus ollut tärkeintä. :) Juurikin näin.
Aku Baba
Lahjoja:
-Keke Rosbergin elämä ja ajot kirja
-Formula 1 2009 kirja
-Formula 1 dvd
-Joitain Alice Cooper levyjä
-Kullattu viehe
-0-7,5 kg digivaaka
-Boxi värikyniä
-Paitoja, sukkia, housuja ja muita "pehmeitä"
-Mässyä
-Warhammer rock lobba
- 4 leffalippua
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43